Apakšizvēlne
Aptauja

Liepājā, renovējot ielas, uz ietvēm tiek iestrādātas reljefās vadlīnijas, kuras paredzētas, lai cilvēkiem ar redzes traucējumiem atvieglotu pārvietošanos:

Lasīt aptaujas rezultātus
Kontakti
Adrese:
Ganību iela 197/205 Liepāja,
LV – 3407

Tālrunis:
+371 63431535,
+371 22007874

Fakss:
+371 63407115

E-pasts:
info@redzigaismu.lv,
liepajas_nb@inbox.lv

kartes attēls Apskatīt kartē

Baneri
12.09.2017 Autors: LNB

 
Liepājas pilsētas pašvaldības finansēts
Nevalstisko organizāciju sociālās iekļaušanas projekts
„Iedegties cerībā – piedzīvot darbos!”
 

Ekskursija uz Pāvilostu

Ir pienācis 31. augusta rīts un ar  vienu 16. vietīgo autobusu un vienu māzāku autobusiņu dodamies iepazīt Pāvilostu. Šāda veida ekskursijas tiek rīkotas pateicoties Liepājas Neredzīgo biedrības projektā “Iedegties cerībā – piedzīvot darbos!” notiekošajām sociālās iekļaušanas kursa “Dzīves skola” nodarbībām.
Pirmā tikšanā  ar muzeja vadītāju  un gidi I. Kurčanovu no rīta Pāvilostā  mūsu ekskursantu grupiņai bija pie Pāvilostas Sv.Pētera - Pāvila ev. lut.  baznīcas. Viņa mūs ielaida baznīcā un interesanti  izstāstīja par šo gaišo, jauko lūgšanu vietu. Uzzinājām, ka te kalpo mācītājs Andris Brikšķis, ka 2010. gada 4. jūlijā baznīcā iesvēta kancele, to izgatavojis pāvilostnieks Guntis Šēns, ka  2008.gada 21. decembrī bīskaps Pāvils Brūvers iesvētījis jauno, kokā griezto baznīcas altāri un arī iesvētījis attēlos rādīto Krusta ceļu, ko pāvilostniekiem dāvinājusi Sv.Annas draudze. Pāvilostas Sv.Pētera - Pāvila ev. lut.  baznīca mums visiem ļoti patika.
Tālāk mēs devāmies uz Pāvilostas novadpētniecības muzeju, kur plaši ar visu mūs iepazīstināja  muzeja vadītāja  I. Kurčanova
Pāvilostas pirmsākumi meklējami 1879. gadā, kad vācu barons Otto Fridrihs fon Lilienfelds šeit dibināja ostu un pilsētu, to nosaukdams sava brāļa – Kurzemes gubernatora Paula fon Lilienfelda vārdā – par Pāvilostu (Paulshafen). 1878. g. Pāvilostas straujāka attīstība sākās reizē ar Liepājas kara ostas izbūvi, ko uzsāka 1893.g. un kuras būvdarbos izmantoja Pāvilostas un akmeņus no  Sakas. 19.-20.gs. mijā sākās burukuģu būve. Pāvilostā uzbūvēti 15 buru kuģi, kuru tālākie kravu pārvadājumi sasnieguši  Francijas un Spānijas krastus. Pirmā Pasaules karā  stipri izpostīja pāvilostnieku burukuģu un motorlaivu floti. Ap 1935. gadu zvejnieki apvienojās kooperatīvā un no Pāvilostas uz Liepāju veda akmeņus, ķieģeļus un spirtu. 1947.g. nodibināja zvejnieku arteli “Dzintarjūra”. 1974.g. tas kļūst par Liepājas z/k “Boļševiks” nodaļu, jo tāda ir valsts politika.
Visus ieinteresēja pilnīgi nokomplektēts Sakas novada tautastērps ar savdabīgiem  brunčiem, vesti, villaini,  slenģeni  un vainadziņu. Muzejs lepojas ar daudzām unikālām lietām, ko ir vērts apskatīt - 18. gadsimta kaltām bronzas saktām un jostām, zvejas rīkiem.
Muzeja izstāžu zālē skatījām izstādi par padomju laikiem Pāvilostā (ekspozīcija ''Padomju laiki Pāvilostā 50.- 80. gadi.'') un vēl 2012. gadā apmeklētājiem atvērtajā muzeja mansarda stāva  izstāžu zālē priecājāmies par dažādiem neparastajiem rokdarbiem.
Redzējām jauno muzeja palīgēku. Tajā atradīsies ne tikai ekspozīcija, bet arī publiski pieejama tualete invalīdiem, un daļa ēkas  tiks atvēlēta malkas glabāšanai. Tā iesaukta par  "Tīklu māju". No cilvēkiem, kam mājās vēl glabājas kāda vēsturiska lieta, gaida papildinājumu  ekspozīcijai.
No zvejas ostas Pāvilosta kļuvusi par jahtu, kuteru, un laivu pieturas vietu. Pāvilosta piesaista ar svaigi kūpinātām zivīm, izbraucieniem jūrā, ar pašgatavotām koka laivām, Pāvilostas rotām.  Apmeklējām rotu darbnīcu, veikalu "Jūras rotas". Te ir rotaslietas no Jūras krastā atrastiem akmeņiem, stikliņiem, kociņiem, dzintariem un pārakmeņojumiem. Interjera priekšmeti un vides objekti. Piesaista ne tikai auskari no stikliņiem, bet arī ar smiltīm vai maziem dzintariņiem pildīti magnētiņi, jūrmalā salasītiem akmeņiem rotāti pudeļu aizbāžņi, gredzeni, matu sprādzesu. c. Rolfs un Ingrīda Jansoni šādi sagādā cilvēkiem prieku. Mums patika.
Redzējām cauri Pāvilostai plūstošo Sakas upi, kas ir viena no visīsākajām, tikai 6 km, un visdziļākajām upēm Latvijā, vietām dziļums sasniedz pat 11 m. Vēl devāmies baudīt kupinātas zivis (gan vietējā  veikaliņā nopērkamās, gan viesu nama "Zvilnis" saimnieka sarūpētās)
Viesu māja "Zvilnis" atrodas Pāvilostā Smilšu iela, 200 metru attālumā no Pāvilostas Sv. Pētera – Pāvila evaņģēliski luteriskās baznīcas, ļoti tuvu ir arī jūra.   Bija iespēja piedalīties zivju kūpināšanas procesā, ko redzējām viesu mājas „Zvilnis” saimnieka Dzintara izpildījumā. Ļoti, ļoti garšīgi apēdām katrs pa lielam asarim. Asarus varēja arī iegādāties mājās vešanai. Šis nu bija varens piedzīvojums mūsu garšas kārpiņām.
Laiks pēcpusdienā Pāvilostā bija sutīgs (ap +26 grādiem) un tuvojās lietusgāzes, tādēļ vairākums nolēma doties atpakaļ uz Liepāju. Vēl jau daudz palika neapskatīts - tātad nākošo reizi.
 
Aprakstu  sagatavoja ekskursiju dalībniece
Ināra Ozola

 
Projektu  līdzfinansē Liepājas pilsētas pašvaldība.
Par saturu atbild Liepājas neredzīgo biedrība. 


zivju kūpināšana

zivju kūpināšana

kūpinātas zivis

kūpinātas zivis

muzejā

muzejā

Pie muzeja

Pie muzeja

Pāvilostas luterāņu baznīcā

Pāvilostas luterāņu baznīcā

Pāvilostas luterāņu baznīcā

Pāvilostas luterāņu baznīcā

Brauciens uz Pāvilostu

Brauciens uz Pāvilostu

JAUNĀKIE PROJEKTI
NODERĪGAS SAITES


Šī mājas lapa ir veidota ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas finansiālu atbalstu EEZ finanšu instrumenta un Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta ietvaros
un ar Latvijas valsts finansiālu atbalstu no Sabiedrības integrācijas fonda. Par mājas lapas saturu atbild Liepājas Neredzīgo biedrība.