Apakšizvēlne
Aptauja

Liepājā, renovējot ielas, uz ietvēm tiek iestrādātas reljefās vadlīnijas, kuras paredzētas, lai cilvēkiem ar redzes traucējumiem atvieglotu pārvietošanos:

Lasīt aptaujas rezultātus
Kontakti
Adrese:
Ganību iela 197/205 Liepāja,
LV – 3407

Tālrunis:
+371 63431535,
+371 22007874

Fakss:
+371 63407115

E-pasts:
info@redzigaismu.lv,
liepajas_nb@inbox.lv

kartes attēls Apskatīt kartē

Baneri
10.10.2018 Autors: LNBNo 9. septembra līdz 15. septembrim 10 Liepājas Neredzīgo biedrības pārstāvji devās uz La Reunion salu projekta “Astronomija neredzīgajiem un cilvēkiem ar invaliditāti” 2017 – 2020 ietvaros.  Projekta galvenais partneris ir Patras Universitāte Grieķijā. Papildus projektā piedalās pārstāvji no Francijas, Spānijas, Polijas, Latvijas, Kipras, kā arī divām Grieķijas izglītības iestādēm.

Šis projekts ir paredzēts cilvēkiem ar invaliditāti, to skaitā cilvēkiem ar redzes invaliditāti, kuriem nav piekļuves iespējas astronomijai. Neredzīgie vai cilvēki ar redzes invaliditāti nespēj vizuāli priecāties par varenajiem astronomiskajiem objektiem un Visuma skaistumu, tādēļ, ka cilvēkiem ar invaliditāti ir grūtības piekļuvei observatorijām, lai lūkotos naksnīgajās debesīs. Izmantojot digitālos līdzekļus un tehnoloģijas, projekta mērķis ir palīdzēt cilvēkiem ar īpašām vajadzībām šajā virzienā. Astronomiskā objekta attēls var tika pārveidots skaņu attēlā tā, lai neredzīgs cilvēks varētu iztēloties to, kas tiek parādīts. Pēc projekts noslēguma ikviens cilvēks ar invaliditāti varēs pieprasīt attēlu un jau pēc dažām dienām novērot ar kādu no mūsu teleskopiem un ierakstīt digitālu attēlu. Tālāk attēls tiktu nosūtīts šim cilvēkam un paralēli augšupielādēts digitālajā platformā, kura ir brīvi pieejama ikvienam. Projekta ietvaros tiek plānots uzbūvēt attālu teleskopu vēlākā laikā tā, lai ikviens varētu uzskatīt sevi kā potenciālus astronomus, bet galvenokārt cilvēki ar invaliditāti. Saskaņā ar šīm galvenajām idejām projekts vēlas veicināt cilvēku ar redzes un cita veida invaliditāti sabiedrisku iekļaušanos zinātnē, it īpaši izpētē, astronomijas jomā. Cilvēki ar invaliditāti paši varēs veikt izpēti, neizejot no savām mājām. Projekta nobeigumā šī sadarbība izveidos pieejamu vidi un Universālā Dizaina principu īstenošanu, lai veicinātu vienādas iespējas un informācijas pieejamību visiem cilvēkiem.

Lai sasniegtu augstāk minētos projekta mērķus, Liepājas Neredzīgo biedrības pārstāvjiem, līdzīgi kā citu valstu pārstāvjiem, jāpiedalās piecās studentu un pasniedzēju izglītības pieredzes apmaiņas braucienos uz Franciju, Spāniju, Latviju, Kipru un Poliju. Šobrīd aizvadīts viens brauciens uz Francijai piederošo La Reunion salu Indijas okeānā. Nākošais brauciens būs uz Spāniju, kurā projekta dalībnieki dosies no 10. – 15. decembrim. Papildus pieredzes apmaiņas braucieniem projekta administratīvajiem dalībniekiem jādodas uz trīs īstermiņa izglītības pasākumiem, kas notiks partneru koordinatora birojā, Patras Universitātē. Jāpiedalās divās inovāciju un tehnoloģiju izstādēs, kurās tiks prezentēti projekta rezultāti, jāpiedalās trīs īsas izglītības programmās Latvijā, Kiprā un Polijā, kā arī visbeidzot jāpiedalās konferencē par projekta rezultātu un tehnisko darbu izplatīšanu par projekta tēmām. Plānots, ka projekts ietekmēs, galvenokārt, cilvēku ar redzes traucējumiem integrāciju tādā zinātnes jomā kā astronomija, kurā redzes sajūtai ir nozīmīga loma. Projekts vēlas ikvienam cilvēkam ar invaliditāti nodrošināt vienādas iespējas mācīties astronomijas zinātni pamatlīmenī, nodrošināt vienādas iespējas Visuma un iedvesmas uztverei, ko astronomija sniegusi mākslā, filozofijā un zinātnē jau tūkstošiem gadu, kā arī sniegt iespēja vienlaikus studēt un baudīt astronomiskos attēlus ar draugiem un ģimeni, jo izstrādātā programmatūra var  tikt lietota vienlaicīgi ar redzes un ar dzirdes palīdzību.

Savos iespaidos par unikālo pieredzi dalās Liepājas Neredzīgo biedrības interešu pulciņa audzinātājs cilvēkiem ar invaliditāti Aigars Bušs: “No vājredzīga cilvēka viedokļa, mums tika dota interesanta iespēja vērot zvaigznes izmantojot teleskopu. Papildus tam nāca klāt astronomiski saturiska informācija par zvaigznēm un planētām. Cilvēkiem beidzot bija iespēja iepazīties ar zvaigžņu izvietojumu debesīs. Nenoliegšu, ka papildus astronomijai bija ļoti interesanti iepazīt eksotisko dabu, dzirdēt svešus putnus, kuri pie mums nav, klausīties okeāna šalkās un bangās un dzirdēt okeāna varenību. Braucienā izmantoju arī iespēju aptaustīt kokus, palmas, bambusus, baobabus, kafijas koku, granātābolu koku, kā arī cukurniedres. Kaut kas nebijis bija peldēšana Indijas okeānā un iespēja mēģināt saskatīt zemūdens pasauli caur nirēja masku. Šis projekts sniedza lielisku iespēju šo visu izbaudīt. Man personīgi interesants piedzīvojums bija uzkāpšana vietējos kalnos un iespēja nakšņojot izbaudīt kalnu dzestro nakti. Tās ir tikai dažas lietas, kuras atceros, jo visu nav iespējams atminēties.”

Līdzīgu pieredzi min Liepājas Neredzīgo biedrības biedrs Artūrs Līvmanis sakot: “Projekts ir ļoti labs, jo tas šī brauciena laikā ļāva ne tikai viesoties observatorijā, bet arī vērot mēnesi, redzēt zvaigznes, noklausīties stāstu par sauli un iegūt citu informāciju par līdz šim nezināmām lietām. Papildus tam šis projekts palīdz uzlabot komunikāciju starp cilvēkiem un spēj saliedēt komandu”. Līdzīgi kā citi brauciena dalībnieki, arī Artūrs dalās ne tikai iegūtajos iespaidos par astronomiju, bet arī par izjusto floru un faunu: “Ceļojumā varēja izbaudīt lielu devu eksotikas. Personīgi pats es izmantoju iespēju peldēties lagūnā un izmēģināju niršanu, jo man ļoti patika okeāna skaņa un varenība ko šī skaņa radīja. Arī jūrmalas smiltis krietni atšķīrās no mūsējām, jo bija daudz akmeņainākas. Interesanti bija būt pie vulkāna, kurš vairs nav aktīvs. Tas atsauca atmiņā dzirdēto par Vezuva vulkāna izvirdumu. Viesojāmies arī cukurniedru muzejā kurā uzzināju nedaudz par vergu ievešanu un izgaršoju daudz jaunas garšas no kurām man vislabāk patika botāniskā dārza kafijas pupiņas. Arī īstena dienvidu tirgus kņadu bija unikāla pieredze. Eksotiskās vietas apmeklējums visnotaļ neizpalika arī bez eksotisku pārtikas produktu nogaršošanas un iegādāšanās. Šajā reizē atvedu mājās cukurniedru cukuru, kurš, manuprāt, garšo daudz labāk par Latvijā nopērkamo cukuru. Braucieni vietējā autobusā arī noteikti paliks atmiņā, jo katru reizi tuvojoties pieturai cilvēki sāka aplaudēt, kas palīdzēja šoferim zināt, ka šajā pieturā kāds cilvēks kāps ārā. Es labprāt dotos uz šo salu vēlreiz, ja būtu šāda iespēja, taču otrreiz es noteikti vēlētos braukt ar vindsērfinga dēli. ”

Kā neredzīgu cilvēku asistente braucienā devās arī Liepājas Neredzīgo biedrības grāmatvede Iveta Mikloviča, kurai palicis atmiņā observatorijas apmeklējums un citas ar debesu ķermeņiem saistītas aktivitātes: “Mani fascinēja tas, ka zvaigznes un arī mēness, atrodoties gandrīz pie paša ekvatora, atradās tuvāk nekā esam raduši redzēt Latvijā. Mums interesanti stāstīja un rādīja par zvaigžņu izvietojumu, attālumu starp zvaigznēm un arī dažādiem zvaigznājiem, kurus Latvijā nav iespējams redzēt. Arī dienas laikā caur teleskopu vērojām sauli un arī Jupiteru. Šis projekts sniedz lielisku iespēju, jo daudzi vājredzīgi cilvēki, neizmantojot teleskopu vai citus palīglīdzekļus, varēja aplūkot mēnesi, ko ierasti nevarēja. ”

Braucienā devās arī Liepājas Neredzīgo sporta kluba “Ezerkrasts” valdes priekšsēdētāja vietnieks Raimonds Briežkalns, kurš līdzīgi kā citi bija neierastās vides ieinteresēts: “Sākotnēji atmiņā palika garais, 11 stundu lidojums, kas bija nogurdinošs, bet, nokļūstot uz salas un sākot iepazīt neierasto dabu, lidojums šķita maznozīmīgs. Šķita interesanti, cik maza sala Indijas okeānā var būt attīstīta, jo viņiem ceļi bija noasfaltēti un dažviet pat varēja vērot universālā dizaina iezīmes. Komunikācijā ar salas vietējiem iedzīvotājiem gan bija vērojama komunikācijas barjera, jo ārkārtīgi maz cilvēku runāja angliski. Uz šīs salas pārsvarā komunicē franču valodā, jo sala teritoriāli pieder Francijai. Arī man, līdzīgi kā citiem, palikusi atmiņā pelde Indijas okeānā, kāpiens vulkāna pakājē, dažādo augu izjušana un interesantais klimats, kurš dāvāja karstas dienas un aukstas naktis, kā arī citas lietas. Iespējams saistībā ar klimatu arī izjust laiku bija sarežģīti, jo nereti pulksten astoņos vakarā bija sajūta, ka ir iestājusies dziļa nakts. Taču daba nav vienīgais ko aplūkojām. Atminos to, kā pirmajā dienā varējām apskatīt sauli un zvaigznes, jo uz liela ekrāna tika attēlots notiekošais. Observatorijā, kas atradās salīdzinoši augstu virs jūras līmeņa, varējām redzēt gan Marsu, gan Jupiteru, gan Venēru un arī Saturnu. Līdz tam nebiju īsti aizdomājies arī par to, cik daudz zvaigznes mēs patiesībā neredzam, jo mājās ir pavisam citas zvaigznes kā bija tur. Projekts ir labs, jo tas palīdz ne tikai izprast labāk Visumu, bet arī sniedza vienreizēju iespēju izbaudīt tādu eksotiku. ”
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Septembra sākumā 10 LNB pārstāvji devās uz La Reunion salu Indijas okeānā A4BD projekta ietvaros. Plašāka informācija www.redzigaismu.lv

A post shared by Liepājas Neredzīgo biedrība (@liepajasneredzigobiedriba) on Facebook jaunumu plūsma

JAUNĀKIE PROJEKTI
NODERĪGAS SAITES


Šī mājas lapa ir veidota ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas finansiālu atbalstu EEZ finanšu instrumenta un Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta ietvaros
un ar Latvijas valsts finansiālu atbalstu no Sabiedrības integrācijas fonda. Par mājas lapas saturu atbild Liepājas Neredzīgo biedrība.