Apakšizvēlne
Aptauja

Liepājā, renovējot ielas, uz ietvēm tiek iestrādātas reljefās vadlīnijas, kuras paredzētas, lai cilvēkiem ar redzes traucējumiem atvieglotu pārvietošanos:

Lasīt aptaujas rezultātus
Kontakti
Adrese:
Ganību iela 197/205 Liepāja,
LV – 3407

Tālrunis:
+371 63431535,
+371 22007874

Fakss:
+371 63407115

E-pasts:
info@redzigaismu.lv,
liepajas_nb@inbox.lv

kartes attēls Apskatīt kartē

Baneri
25.08.2015 Autors: LNB

Jūlijā, kā jau ierasts, lielākā daļa biedrības darbinieku baudīja ikgadējo atvaļinājumu, bet birojā darbs neapstājās un notika arī dažas nodarbības. Augustā darbi atsākas pilnā apmērā. Vasarā katru dienu tika organizēti braucieni uz centru „Dvēseles veldzes dārzs”, kur tagad iespēja uzturēties ir visu diennakti. Tiek nodrošināta ēdināšana (ja kādam ir īpašas vēlmes ēdienkartei, variet ņemt gardumus līdzi). Cilvēki ar invaliditāti, kuri vēlas vēl rudens mēnešos (kamēr laika apstākļi atļaus) padzīvot lauku vidē, aktīvi pavadīt brīvo laiku un līdzdarboties saimniecības darbu veikšanā, var pieteikties palikšanai centrā „Dvēseles veldzes dārzs”, zvaniet Jeļenai pa tālr. 20025003 vai nāciet uz biroju. 
Centrā “Dvēseles veldzes dārzs” ir izveidota Baso pēdu taku. Ja vēlaties pamēģināt to iziet, izbaudīt un ar pēdām sajust dažādos virsmas klājumus, piesakieties birojā! 
Šogad Veldzes dārzā padevusies tīri laba raža. Pateicoties dārzniecei Inārai un pārējo darbarūķu pūlēm, dārzs plaukst un zeļ! Daudzi no jums varēja nobaudīt pašu zemenes, zaļumus, tagad burkānu laiks.  Nedaudz nīkuļo jaunais augļu koku dārzs, bet ceram, ka nākamgad, pateicoties ieguldītajam darbam un rūpēm, tas saņemsies un būs skaista raža. 
Šovasar ir izdevies izrakt dīķi. Paldies uzņēmumam “Ceļu un tiltu būvnieks” par palīdzību un materiāliem, paldies Roberta Gūtmaņa uzņēmumam, paldies firmai „Rasa”, kas palīdz ar konteineriem. Esam uzsākuši atsevišķa sanitārā mezgla izbūvi, lai tie, kuri brauc ar teltīm atpūsties, varētu izmantot tualetes un dušas. 
„Dvēseles veldzes dārzā” pabija komisija no Pāvilostas novada domes, kura apbraukāja daudzas novada sētas. Redzēsim, kādu vērtējumu saņemsim šogad. Atcerēsimies, ka pagājušogad saņēmām atzinību kā „Sakoptākā sēta Pāvilostas novadā”. 
25. jūnijā notika LNSK „Ezerkrasts” rīkotais sporta aktivitāšu pasākums sadarbībā ar biedrību „Es redzu”. Pasākumā piedalījās dalībnieki no Kuldīgas, Rīgas, Daugavpils, Jūrmalas, Liepājas. 
Sporta aktivitātes notika pludmalē, kur cilvēkiem ar redzes traucējumiem bija iespēja izjust jūras svaigo gaisu un dzestro ūdeni. Dalībnieki tika sadalīti komandās, kurām vajadzēja izdomāt nosaukumu un iecelt komandas vecāko. Katram komandas dalībniekam bija jāveic stafete ar dažādiem uzdevumiem. Aktivitātes noritēja jautri un dzīvespriecīgi. Diemžēl labi iesākto pārtrauca negaidīts lietus mākonis, tādēļ šoreiz uzvarētāji bija visi! Braucām sildīties un pusdienot uz biedrību, kur dalībnieki piedalījās viktorīnā par Liepāju. Neskatoties uz mainīgajiem laika apstākļiem, kad saule mijās ar lietu, visi dalībnieki mājās devās pozitīvu emociju pārņemti.
26. un 27. jūnijā LNSK „Ezerkrasts”, sadarbībā ar Latvijas Neredzīgo sporta savienību, biedrībā rīkoja Vislatvijas čempionātu šahā un 100 lauciņu dambretē. Čempionātā piedalījās dalībnieki no Liepājas, Rīgas, Talsiem u.c. Pirmajā dienā notika Šaha čempionāts, turnīrā piedalījās vienpadsmit šahisti no visas Latvijas. Saspringtā cīņā uzvarēja rīdzinieks Aleksandrs Lācis, otrajā vietā Jurijs Kondratjevs, bet trešajā - Vladimirs Istļajevs. Otrajā dienā tika noskaidrots čempions 100 lauciņu dambretē, kurā piedalījās deviņi dalībnieki. Arī šajā turnīrā uzvaru guva rīdzinieks - Pēteris Jakovels, otro vietu izcīnīja Jolanta Akmene, bet trešajā vietā – Aldis Kalniņš. Brīvajā laikā dalībniekiem bija iespēja apskatīt pilsētu, pārliecināties kā tā pielāgota cilvēkiem ar redzes traucējumiem un cita veida invaliditāti.
11. augustā pie mums viesojās Preiļu nevalstisko organizāciju pārstāvji, kuri iepazinās ar biedrības darbību un Liepājas Pludmales pieejamības kompleksu cilvēkiem ar invaliditāti. 12.augustā preilēnieši agri no rīta pabija arī centrā “Dvēseles veldzes dārzs”.
14. augustā piedalījāmies Liepājas Diakonijas centra rīkotajā konferencē "Iespējas uzlabot dzīves vietas situāciju pieaugušiem cilvēkiem ar īpašām vajadzībām", kurā uzzinājām, kādi tad ir reālie dzīves apstākļi, kuros dzīvo cilvēki ar īpašām vajadzībām, uzzināt vairāk par Labklājības ministrijas plāniem šo dzīves vietu uzlabošanā, kā arī kopīgi meklējām iespējas, kā uzlabot situāciju šajā jomā Liepājas reģionā.
18. augustā centrā “Dvēseles veldzes dārzs” viesojās Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece. 
Māri Ceiruli iztaujā Aigars Bušs:
“Pie mums ciemos bija Ināra Mūrniece, Saeimas priekšsēdētāja. Tas mums bija patīkams pārsteigums, kad no viņas biroja man piezvanīja un sacīja, esot dzirdējuši - Liepājas Neredzīgo biedrībā tapuši divi lieliski projekti. Pavaicāju - kas tie būtu? Peldmoduļi, Pieejamības komplekss cilvēkiem ar invaliditāti pludmalē un “Dvēseles veldzes dārzs”. 
17.augustā Mūrnieces kundze ieradās Pludmales pieejamības kompleksā Liepājā. Iepazīstinājām viņu ar darbu, kas tur tiek darīts. Saeimas priekšsēdētāja bija ļoti pārsteigta par sasniegto rezultātu, jo klāt bija arī paši cilvēki ar invaliditāti, t.sk. ratiņkrēslā sēdošie. Kāds no jūras bija atnācis, kāds taisījās doties peldēties, cits nosauļojies pavisam brūns. Un visi stāstīja, ka tas ir tik  brīnišķīgi, ka ir šāda vieta, ka viņi tagad tiek jūrā ar asistentu palīdzību, ka brīvi var pārģērbties. 
Parādījām specializētās aproces neredzīgiem cilvēkiem, lai arī viņi var doties jūrā. Raimonds Šulga nodemonstrēja kā tas viss darbojas. Mūrnieces kundze bija sajūsmā par visu, ko redzēja un dzirdēja. Sarunas gaitā Andis Dzērve ierosināja, ka vajadzētu par universālā dizaina principiem vadīt semināru Latvijas Republikas Saeimai, tāpat pārrunājām, ka Saeimas  Sociālo  un darba lietu komisiju vajadzētu uzaicināt uz Liepāju, lai novadītu praktisku nodarbību un parādītu, kas šeit notiek. To ierosināja Mūrnieces kundze. Un vēl kas interesants – laipai uz pludmali abās pusēs ir iestatītas, kā mēs tās saucam, Liepājas palmas, viņa bija sajūsmā arī par to. Viņa nofotografējās, un kolēģi varēs teikt, ka būts Maiami, jā, tikai tās palmas tādas dīvainas. 
Ļoti atzinīgus vārdus Mūrnieces kundze izteica par Pieejamības kompleksu, novērtēja sadarbību ar Liepājas pilsētas domi. Atzinu, ka priecājamies par veiksmīgo daudzu gadu sadarbību. 
-  No vienas stundas sarunas protams nevar precīzi pateikt, bet kāds cilvēks viņa ir? 
 - Tad kad atbrauca ar visām drošības mašīnām, protams, arī apsardze bija, to laikam etiķete prasa, viņa izkāpa ārā, pienāca pie katra cilvēka, apsveicinājās, paprasīja vārdu. Man Mūrnieces kundze šķita ļoti vienkāršs cilvēks, atvērts sarunai, kontaktam. Nevienu brīdi nebija tāds klusums. Man ir tā, ka dažreiz sarunājoties ar kādu cilvēku paliek auksti, tāda saldētavas aukstuma dvaša uznāk. Salīdzinājumā runājot, protams. Bet viņa tiešām pilnīgi atvērts, labvēlīgs un pozitīvs cilvēks. Varēja manīt, ka seko līdzi domai un par to, ko stāsta, un tiešām novērtē paveikto darbu. Vienkāršs un pieejams cilvēks.
- Vai viņa smējās arī?
- Jā, smējās, un tas ir labs rādītājs.
- Tagad pastāsti par otro dienu.
- Kā jau minēju, viņi paši bija izvēlējušies apciemot centru “Dvēseles veldzes dārzs”. Pāri astoņiem man zvana telefons, paceļu un tur saka: „Šeit drošība.” Prasīja, kur ir ceļš un kā aizbraukt. Drošībnieki vispirms aizbrauca un apskatījās to vietu, un tikai pēc tam dodas pati amatpersona. Prasīja, kur mašīnas nolikt. Viss ļoti mierīgi un korekti. 
Mēs aizbraucām, satikāmies, arī cilvēki ar invaliditāti bija atbraukuši palikšanai uz vairākām dienām, arī darbinieki, strādnieki. Mūrnieces kundze apsveicinājās ar visiem. Stādīju priekšā pārvaldnieci Vēsmu Cibuli, pieminēju mūsu šoferīti Edgaru Krakupu, ka viņš arī ir bijušais drošības dienesta darbinieks. Viņa pajokoja, ka bijušie drošības darbinieki nav, tādi viņi paliek visu laiku. 
Sākām apskati ar augļu koku dārzu. Tad devāmies aplūkot sakņu dārzu, zemenes, Sajūtu parku. Mūsu Visvaldis bija tikko pabeidzis mūrēt divas lielās dobes. Mūrnieces kundze ar Visvaldi parunājās un pajokoja. Ļoti brīva saruna, nepiespiesta. 
Tad devāmies tālāk uz mežu. Es stāstīju, ka gribējām, lai ir mežs, lai cilvēks ar invaliditāti var pasēdēt un atpūsties, “pabarot” kādu knausi. Parādīju izveidoto Baso pēdu taku teikdams, ka droši vien jau nav līdzi ekipējums, savādāk varētu taku iziet. Mūrnieces kundze tik atteica: „Kā nav?”, uzreiz kurpes nost un uz takas virsū. Uzaicināja arī mani. Tad arī noģērbu basas pēdas un kopīgi izgājām šo taku. Runājoties vēl nedaudz pastaigājām pa meža takām, un kad atgriezāmies tuvāk pie mājas, izstāstīju nākotnes vīziju, ko esam nodomājuši darīt - kur būs pagrabs, kur darbnīcas un atpūtas vietas, kur kempinga mājiņas un pirts. 
Mūrnieces kundze iztaujāja arī mani, kas un kā ar mani personīgi noticis, par izglītību vaicāja, visu. Nebaidījos apliecināt, ka esmu kristietis, un ka tieši pēc autoavārijas personīgi nožēloju grēkus un pieņēmu Jēzu Kristu kā savu glābēju, kā Dzīvo Dievu savā sirdī. Un no tā laika šī pārmaiņa ir nākusi, un tas ir lielais mūsu kopīgais projekts, bet pāri visam Dieva projekts “Veldzes dārzs”. Un viņa to ļoti atzinīgi novērtēja teikdama, ka šeit tiešām var atveldzēt dvēseli, un šeit obligāti jāierodas Sociālo un darba lietu komisijas deputātiem. 
Stāstīju Saeimas priekšsēdētājai, ka gaidām ciemos labklājības ministru Uldi Auguli, un ka vēlamies panākt, lai rehabilitācija lauku vidē centrā “Dvēseles veldzes dārzs” tiek iekļauta valsts apmaksātā pakalpojumā. 
Minēju Mūrnieces kundzei, ka šeit ir ne tikai rehabilitācijas centrs, bet arī izziņas centrs. Bērni brauc, dažādas organizācijas līdzdarbojas un iepazīstas, arī pensionāri viesojas. Tā kā te veidojas plašs centrs.
Mūsu saimniece Nadežda bija sarūpējusi mazu cienastiņu. Pacienājām viesus ar pie mums audzēto un sagatavoto. Likām minēt, kas tas ir par ievārījumu, ko Nadežda taisa. To, ka tur ir apelsīnu miziņa klāt, varēja atminēt, bet to, ka tur ir arī burkāni, to nevarēja gan pateikt. Burkāns ar apelsīnu miziņu kopā ievārījumā - tāds smuki oranžs un ļoti garšīgs. Bija arī pašu mazie tomātiņi cienastā, un vēl šis tas. Tā pie kafijas tases sirsnīgi parunājāmies. 
Uzdāvinājām Mūrnieces kundzei mūsu rokdarbus - pinumus, mezglojumus, sarkanbaltsarkanu grāmatzīmīti. Darbiniekiem uzdāvinājām mūsu biedra Voldemāra Zvejas grāmatiņas, lai būtu kaut kas dvēselei.
- Vai arī viņi ko uzdāvināja?
- Jā, arī mums tika pasniegtas dāvanas. Visiem darbiniekiem gan pludmalē, gan Veldzes dārzā. Sievietēm uzdāvināja interesantus lakatus ar  Saeimas griestu rotājumu apdruku, vīriešiem sarkanbaltsarkanas kaklasaites kur otrā pusē rakstīts “Latvijas Republikas Saeima”. Nu ir vairākiem vīriem – darbiniekiem un brīvprātīgajiem, tādas. 
Tikšanās noslēgumā jautāju, vai mēs drīkstam izteikt vienu nopietnu sāpi, kas mums, Liepājas Neredzīgo biedrībai, arī Latvijas Neredzīgo biedrībai, un citām NVO, grauž – tas, ka Eiropas Savienības struktūrfonda līdzekļus nevar ieguldīt biedrību īpašumos, tikai pašvaldības vai valsts īpašumos. Un tas nav pareizi, jo  mums jau ir infrastruktūra izveidota, mēs sniedzam pakalpojumus, bet Dienas centra ēku un Neredzīgo biedrības mājas nevaram nosiltināt. Atruna ir tāda, ka pacelsim ēkas vērtību un pēc tam pārdosim. Mēs jau pat neesam ieinteresēti pārdot. 
Mūrnieces kundze izprata mūsu jautājumu, un mēs runājām, ka jānoskaidro vai tā ir Eiropas regula vai direktīva, vai arī Latvijas ierēdņu interpretācija. Kopīgi mēģināsim šo jautājumu risināt, jo Ganību ielas centrā mums ir nepieciešams lifts un apkure, bet šobrīd Eiropas naudu mēs nevaram ieguldīt, ceram, ka varbūt ar Mūrnieces kundzes līdzdalību mēs to varēsim atrisināt.
- Cerams, ka atbrauks arī Sociālo un darba lietu komisija. 
- Jā, ceram! Komisijas vadītāja Aija Barča ir bijusi gan Pludmales pieejamības kompleksā, gan Veldzes dārzā. 
- Lai tā būtu! Jo viens ir dzirdēt, kad kāds stāsta, bet pašam apskatīt ir pavisam savādāk.
- Mūrnieces kundze bija ieplānojusi pie mums Veldzes dārzā pavadīt divas stundas, un viņa arī nesteidzās, visu lēnām apskatīja un izbaudīja. Neviens, kas atbraucis uz Veldzes dārzu, nav palicis vienaldzīgs. 
Es arī jautāju Mūrnieces kundzei, kā tad viņa bija uzzinājusi par mūsu projektiem? Sabiedrisko attiecību speciālisti bija informāciju uzzinājuši, viņus šis projektiņš ļoti interesējis, vēlējušies redzēt to klātienē. Ļoti patika, ka tā bija viņu pašu brīvprātīgā iniciatīva, neviens nelika braukt. Vēlējās paši uzzināt, kā viss notiek.”
20. augustā īsā vizītē centrā “Dvēseles veldzes dārzs” pabija labklājības ministrs Uldis Augulis. 


JAUNĀKIE PROJEKTI
NODERĪGAS SAITES


Šī mājas lapa ir veidota ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas finansiālu atbalstu EEZ finanšu instrumenta un Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta ietvaros
un ar Latvijas valsts finansiālu atbalstu no Sabiedrības integrācijas fonda. Par mājas lapas saturu atbild Liepājas Neredzīgo biedrība.