Apakšizvēlne
Aptauja

Liepājā, renovējot ielas, uz ietvēm tiek iestrādātas reljefās vadlīnijas, kuras paredzētas, lai cilvēkiem ar redzes traucējumiem atvieglotu pārvietošanos:

Lasīt aptaujas rezultātus
Kontakti
Adrese:
Ganību iela 197/205 Liepāja,
LV – 3407

Tālrunis:
+371 63431535,
+371 22007874

Fakss:
+371 63407115

E-pasts:
info@redzigaismu.lv,
liepajas_nb@inbox.lv

kartes attēls Apskatīt kartē

Baneri
31.08.2011 Autors: LNB

(no www.delfi.lv)
Sarkanie tomāti ir ikdienas viesis mūsu galdā, īpaši tagad, kad tuvojas rudens. Bet ko mēs zinām par šo augli? Tomātu dzimtene ir Dienvidamerika. Acteku valodā tomātu sauca “tomatl”. Eiropā spilgti sarkanos augļus ieveda Kristofers Kolumbs. 
Eiropieši brīnījās par neredzētajiem augļiem un sāka tos saukt par “mīlestības āboliem”. Franciski tas skanēja pomme d'amoure, bet itāliski - pommi d'oro, krievu valodā - помидор. Latviski to sauc par tomātu.
Tomāts kā vērtība
Tomāts satur kāliju (derīgs sirdij), magniju (palīdz adaptēties aukstumā), dzelzi (ieteicams anēmijas gadījumos), cinku (nepieciešams ādas, matu šūnu augšanai, kā arī rētu sadziedēšanai), kalciju (nostiprina kaulus), fosforu (piedalās vielmaiņas procesos). Tomāti satur lielu daudzumu organisko skābju un diezgan daudz vitamīnu.
Pēdējā laikā zinātnieku uzmanība koncentrēta uz vēl vienu vielu, ko satur tomāti - likopīnu. Tas ir organisks savienojums, kas piešķir augļiem piesātināto sarkano krāsu, ir ļoti spēcīgs dabiskais antioksidants un ievērojami samazina sirds asinsvadu saslimšanu attīstīšanās risku. Pētnieki apgalvo, ja tomātus gatavo augstā temperatūrā, jau pēc divām minūtēm tajos likopīns būs par trešdaļu vairāk kā neapstrādātos augļos. Bet, ja tomāti tiek vārīti 15 minūtes, vielas koncentrācija paaugstināsies 1,5 reizes.
Ārstnieciskās īpašības
Svaigus tomātus un tomātu sulu iesaka pie saslimšanām, ko pavada vielmaiņas traucējumi, īpaši sirds - asinsvadu un kuņģa - zarnu trakta darbības traucējumiem. Tomātu sulas lietošana ir efektīva arī tad, ja konstatēta A vitamīna nepietiekamība. Tautas pieredze par tomātu mīkstuma izmantošanu inficētu brūču un čūlu ārstēšanai ieguva zinātnisku izskaidrojumu, kad tomātos tika atrasti spēcīgas iedarbības fitoncīdi.
Ir zinātniski apstiprinājumi, ka tomāti novērš vēža saslimšanas. Tas ir A un C vitamīnu nopelns. A vitamīns bloķē kancerogēno vielu ražošanu kuņģī. Karotīns, ko satur tomāta miza, pasargā plaušas no vēža. Pētījumi, kas veikti ASV un Norvēģijā, parādījuši, ka tiem, kas lieto uzturā tomātus, samazinās minētās slimības attīstības risks.
        Lai salāti ar tomātiem dotu maksimālu labumu, aizdariet tos ar saulespuķu eļļu, jo kombinācijā ar augu eļļām likopīns uzsūcas daudz labāk. 
Tomāti ārstē ne tikai ķermeni, bet arī nogurušu dvēseli. Tajos ir “gatavs” serotonīns, ko sauc par laimes hormonu, un tiramīns - organisks savienojums, kas pārvēršas par serotonīnu jau organismā. Pateicoties tam, tomāti uzlabo garastāvokli, bet stresa situācijās darbojas kā antidepresanti.


JAUNĀKIE PROJEKTI
NODERĪGAS SAITES


Šī mājas lapa ir veidota ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas finansiālu atbalstu EEZ finanšu instrumenta un Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta ietvaros
un ar Latvijas valsts finansiālu atbalstu no Sabiedrības integrācijas fonda. Par mājas lapas saturu atbild Liepājas Neredzīgo biedrība.