Apakšizvēlne
Aptauja

Liepājā, renovējot ielas, uz ietvēm tiek iestrādātas reljefās vadlīnijas, kuras paredzētas, lai cilvēkiem ar redzes traucējumiem atvieglotu pārvietošanos:

Lasīt aptaujas rezultātus
Kontakti
Adrese:
Ganību iela 197/205 Liepāja,
LV – 3407

Tālrunis:
+371 63431535,
+371 22007874

Fakss:
+371 63407115

E-pasts:
info@redzigaismu.lv,
liepajas_nb@inbox.lv

kartes attēls Apskatīt kartē

Baneri
30.06.2020 Autors: LNB

Darbu atsāk Liepājas pludmales pieejamības komplekss

No 15. maija, atklājot oficiālo peldsezonu, darbu atsāks Liepājas pludmales pieejamības komplekss, kas sniedz iespēju baudīt atpūtu pludmalē gan cilvēkiem ar invaliditāti, gan senioriem, gan vecākiem ar bērniem. Pludmales pieejamības komplekss ir atvērts apmeklētājiem katru dienu no plkst. 11:00 līdz 19:00. Šogad kompleksa teritorijā līdz ārkārtas situācijas beigām ieviesti piesardzības pasākumi Covid-19 izplatības mazināšanai. 
Kompleksa  teritorijā atrodas trīs moduļi, kuri veidoti cilvēku ar invaliditāti, senioru ar funkcionāliem traucējumiem, kā arī vecāku ar bērniem vajadzībām. Moduļi aprīkoti ar pielāgotām ģērbtuvēm un labierīcību telpām ar dušu un tualeti. Ģērbtuvē ir iespēja pārģērbties, kā arī atstāt savas mantas. Pirmais modulis arī aprīkots ar virsmu mazuļu pārtīšanai, kuru laipni aicināti izmantot vecāki ar maziem bērniem. Kompleksa teritorijā tiks ievēroti epidemioloģiskās drošības pasākumi. Pēc katra cilvēka apmeklējuma tiks dezinficētas izmantotās telpas, apmeklētājiem un darbiniekiem būs jāietur 2 metru distance vienam no otra un jāievēro higiēnas pasākumi.  
Cilvēki ar invaliditāti varēs nokļūt līdz jūrai, izmantojot plato, pielāgoto laipu un izvēlēties peldēšanu peldratos, izbaudītu patstāvīgu peldi jūrā vai ar asistenta palīdzību, kā arī atpūsties turpat jūras krastā sauļošanās krēslos, kas pielāgoti cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem. Komplekss piedāvā arī īpašas aproces ar kuru palīdzību cilvēki ar redzes traucējumiem var aktivizēt raidītāju krastā, kas ar skaņas palīdzību ļauj noteikt krasta virzienu un vietu, kurā cilvēks var droši doties ārā no jūras. Glābšanas stacijas teritorijā ir uzstādīta taktilā karte, kas ataino tās teritoriju un izeju uz jūru. Lai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām atvieglotu ģērbtuvju pieejamību, kā arī cita inventāra un aprīkojuma lietošanu, peldēšanas pieejamības kompleksā peldēšanas sezonā strādās asistenti. Šie pakalpojumi ir pieejami bez maksas.
Pludmales pieejamības komplekss kalpo arī kā socializēšanās vieta, kurā cilvēki ar invaliditāti var spēlēt šahu vai dambreti, apspriest aktuālas tēmas un iegūt jaunus draugus un paziņas. Jāpiebilst, ka līdz ārkārtas stāvokļa beigām šīs aktivitātes apmeklētāji nevarēs īstenot. 
 

Pirmā atkalredzēšanās pēc ieturētās pauzes

Liepājas pilsētas pašvaldības finansētā sociālā projekta “Vērtīga un aktīva katra diena Liepājā” (Nr. 1./20/SOC) ietvaros pēc nelielas pauzes, 21. maijā notika saskarsmes nodarbība, kurā pārrunājām visas aktualitātes saistībā ar krīzes laiku, dalījāmies savās pieredzēs, kā arī kopīgi iemācījāmies uztaisīt skaistu un pavasarīgu dekoru.
Nodarbības sākumā katrs atbildēja uz jautājumu: “Kas ir bijis lielākais izaicinājums šo 2 mēnešu laikā?” Atbildes bija tiešām dažādas, dalībnieki stāstīja gan par savām sajūtām, gan arī par jaunām prasmēm, kuras apgūtas ierobežojumu laikā. Daži atzina, ka šajā laikā pietrūka kontakts ar cilvēkiem, citi novērtēja laiku vienatnē - grāmatu lasīšanai. Lielākā daļa dalībnieku atzina, ka iepirkšanās reizi nedēļā ir iemācījusi labu pamācību – pagatavot ēdienu ar tiem produktiem, kas ir mājās. Pozitīvi vērtējams ir fakts, ka visiem šīs pauzes laikā ir bijis ko darīt gan mājās, gan dodoties pastaigās un vientulības sajūta nevienu nav piemeklējusi, tomēr visi atzina, ka priecājas atkal nākt uz biedrību un darboties. 
Nodarbības turpinājumā tika demonstrēta prezentācija ar dažādiem informatīvajiem video materiāliem, kas stāstīja par vīrusu, pareizu roku higiēnas un savstarpējās distances principu ievērošanu, pareizu sejas masku un vienreizlietojamo cimdu lietošanu. Kaut arī daudziem šie noteikumi un ierobežojumi ir sagādājuši stresu, ar nelielas ainas izspēli parādījām nodarbību dalībniekiem to, cik daudz savas sajūtas vari mainīt tu pats, mēģinot katrā lietā saskatīt pozitīvo. Kā minēja Dienas centra vadītāja Inese: “Katrā bēdīgajā lietā var atrast kaut ko pozitīvu. Tas mazais pozitīvais ir atkarīgs tikai no mums pašiem.”
Noslēgumā interešu pulciņa audzinātāja Selita vadīja praktisko daļu, kurā katrs mācījās veidot skaistus rozes ziedus no krāsainām salvetēm, lai iepriecinātu sevi un izveidotu skaistas dekorācijas, ar kurām izrotāt savu mājvietu. Ar stikla glāzes palīdzību un dažām instrukcijām vienkāršā veidā katrs radīja unikālu ziedu, kuru paņemt līdzi uz mājām.
 

Aizvadītas “Dvēseles veldzes dārza” gidu apmācības biedrības darbiniekiem

No 21. – 22. maijam tika organizētas mācības 5 gidiem, kuri turpmāk rūpēsies par viesu uzņemšanu “Dvēseles veldzes dārzā”. Šo divu dienu laikā gidi apguva mācību kursu “Gida prasmes un darba specifika sociālās rehabilitācijas un izziņas centrā “Dvēseles veldzes dārzs”” tūrisma jomas speciālistes Ievas Hmieļevskas vadībā, lai mūsu darbinieki spētu saistošā veidā ikvienam pastāstīt un izrādīt mūsu sociālās rehabilitācijas un izziņas centru. Savukārt, 29. maijā saīsināto mācību kursu par šo tēmu apguva 15 biedrības darbinieki un brīvprātīgie. 
Mācību laikā darbinieki apguva gan teorētiskās zināšanas, gan pielietoja tās praksē, veicot dažādus uzdevumus. Darbinieki apguva teorētiskās zināšanas par: cilvēku uzrunāšanu, izmantojot dažādus uztveres veidus, vides pieejamību tūrismā, gida darba metodiku, laba pirmā iespaida radīšanu, emocijām un prasmi bagātināt stāstījumu un klausīties. Otrajā mācību dienā iegūtas zināšanas tika pielietotas praksē treniņu un lomu spēļu veidā, kurā katram bija jāveido savs individuālais stāsts par “Dvēseles veldzes dārzu” un jāizplāno, kā pielāgot stāstījumu par “Dvēseles veldzes dārzu” un veicamās aktivitātes atbilstoši viesu vecumam un interesēm. Divu dienu apmācībās darbinieki arī devās ekskursijas treniņā, lai parādītu jauniegūtās gida prasmes. 
Sadarbībā ar tūrisma jomas speciālisti esam izstrādājuši vienotu vides apskates objektu maršrutu un interesantu stāstījumu par rehabilitācijas centra "Dvēseles veldzes dārzs" darbību un tur skatāmajiem objektiem. Šīs mācības stiprināja darbinieku un brīvprātīgo zināšanas un prasmes tūrisma jomā, lai centrs būtu pieejams jebkuram apmeklētājam: biedrības biedriem, viņu atbalsta personām, skolēniem, studentiem, ekskursantiem u.c.
Tā kā mācības ir noslēgušās, biedrība organizēs izbraukuma ekskursijas cilvēkiem ar invaliditāti no tuvākajām Kurzemes novadu pašvaldībām, lai iepazīstinātu viņus ar “Dvēseles veldzes dārzu” un motivētu izmantot sociālās rehabilitācijas pakalpojumus lauku vidē. Arī citi interesenti ir aicināti pieteikties ekskursijām gida pavadībā. Tām iespējams pieteikties, zvanot uz biedrības Projektu daļu pa tālr. +371 26056026. 
 

Pirmā atkalredzēšanās pēc ieturētās pauzes

Liepājas pilsētas pašvaldības finansētā sociālā projekta “Vērtīga un aktīva katra diena Liepājā” (Nr. 1./20/SOC) ietvaros 28. jūnijā saskarsmes nodarbībā ar Anda Dzērves stāstījumu virtuāli aizceļojām uz Kipru. Klātesošie varēja iepazīt šo valsti, klausoties dažādus interesantus faktus, pieredzes stāstus un vērot uzņemtās bildes no brauciena, kurš notika pirms pandēmijas sākšanās. 
Uz Kipru Andis un citi biedrības darbinieki devās projekta “Astronomija cilvēkiem ar redzes un cita veida invaliditāti” ietvaros, lai satiktu sadarbības partnerus un piedalītos konferencēs, kurās dažādi speciālisti stāstīja par risinājumiem, kā pielāgot astronomiju neredzīgiem cilvēkiem. Arī mūsu darbinieki prezentēja savu pieredzi un apmainījās idejām, lai realizētu projektu. Protams, papildus darbam viņiem sanāca arī apskatīt un iepazīt pašu valsti, kura principā ir Kurzemes lielumā. 
“Kipra ir valsts, kurā mēs varam baudīt to, ko cilvēks ir cēlis pirms 2000 gadiem”, tā savu stāstījumu iesāka Andis. Viņš iepazīstināja ar nelielu pamatinformāciju par Kipru, piemēram, valūtu, platību, dabu, augstāko virsotni Olimpa kalnu, kas ir 1952 m augsts. Savu ceļojumu viņi sāka Pafā, kas ir skaista kalnaina ostas pilsēta Kipras Dienvidrietumos. Dzīvojot tieši vecpilsētas sirdī apkārtējā vide bija vairāk pielāgota cilvēkiem ar invaliditāti, un uz visiem apskates objektiem varēja doties ar kājām. Kā nozīmīgāko apskates objektu, šajā pilsētā uzskata kristiešu Bazilikas pilsdrupas, kas tika uzcelta 4. gadsimtā. Tajās izvietots arī Svētā Pāvila pilārs, jo apustulis šajā pilsētā ir viesojies, lai sludinātu Kristus mācību. 
Nākamā pietura bija lielāka pilsēta ar nosaukumu Limasola, kurā darbinieki piedalījās konferencē, stāstīja par savu darbības jomu. Izstaigājot pilsētu, visur redzams baltais tonis, pie Vidusjūras krastiem sabūvētas viesnīcas tūristiem un vēsturiskās ēkas rotā kolonnas. Interesants brauciens bija arī uz Kipras galvaspilsētu Nikosiju, kas ir vienīgā pilsēta pasaulē, kas ir sadalīta divās daļās – otrā pusē ir Turcijas daļa. 1974. gadā turki iekaroja vienu daļu Kipras, tādēļ pilsēta ir nodalīta ar robežu. Ar pasi caur kontrolposteni ir iespējams iziet, taču katram ir jāparaksta papīrs, ka  viņš atzīst šo teritoriju. Andis gan minēja, ka tas nav droši, jo neviens tevi tur pasargāt no briesmām nevarēs. Pozitīvi iespaidi tika iegūti apmeklējot Nikosijas neredzīgo skolu un rehabilitācijas centru bērniem, kurā varēja iepazīties ar dažādiem rehabilitācijas pakalpojumiem, tehniskajiem palīglīdzekļiem un nodarbību veidiem, kurus piedāvā neredzīgajiem. 
Ceļojuma laikā arī atklājas dažādi citi interesanti fakti par dzīvi šajā valstī. Interesantākais bija tas, ka visi uzraksti uz izkārtnēm ir krievu un angļu valodā, jo ļoti daudzi cilvēki no Krievijas ir pārcēlušies uz dzīvi Kiprā, arī liela daļa apkalpojošā personāla runā krievu valodā. Kafejnīcās plaša izvēle ir visdažādākajām jūras veltēm, kuras iedzīvotāji pārsvarā arī lieto uzturā. Ikvienam ieteicams nogaršot Kipras rīsus – tie ir ļoti maziņi, taču izcili garšīgi ar gaļu un piedevām. Grieķu kafija tiek pagatavota uz karstām smiltīm, kā ir līdzīgi redzēts arī Turcijā. Pludmalē smiltis nesastapsiet, taču redzēsiet dažādus akmentiņus un oļus, arī lielas kaļķakmens strēles – no tā ceļ mājas un ceļus. Cenas šajā valstī arī ir demokrātiskas, gandrīz tādas pašas kā mums. Un, ja sanāk trāpīt uz atlaidēm, tad var iegādāties labas lietas par labām cenām. Stāstījuma noslēgumā tika izspēlēta neliela viktorīna, kurā klausītāji varēja iegūt balviņas, pareizi atbildot uz jautājumiem par dzirdēto.
 

Saskarsmes nodarbībā mācījās dažādus mezglošanas paņēmienus

Liepājas pilsētas pašvaldības finansētā sociālā projekta “Vērtīga un aktīva katra diena Liepājā” (Nr. 1./20/SOC) ietvaros 11. jūnijā onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības “Dzīvības koks” Liepājas nodaļas vadītāja Ilze Vainovska stāstīja par savas biedrības darbību un praktiskajā daļā mācīja cilvēkiem dažādus mezglošanas paņēmienus.
Nodarbības sākumā Ilze iepazīstināja visus ar savas biedrības darbību un piedāvāto palīdzību: ““Dzīvības kokā” katram cilvēkam ir iespēja pēc savas saprašanas un vajadzības sanākt kopā un parunāties, par to, ko saprastu savējie un varbūt mājās kāds nesaprastu.” Apkārtējie cilvēki nezina, ka cilvēks ir bijis slims un izārstējies. Sabiedrībā pastāvot uzskats, ka, ja cilvēkam ir vēzis, tā ir visbriesmīgākā lieta pasaulē un nekas nav glābjams, kaut arī patiesībā ne vienmēr tā ir. Biedrība palīdz šķetināt šīs bailes ar individuālu atbalstu. Ir iespējas individuāli sazvanīties, ir mentoru atbalsta tālrunis. Piezvanot mentoru koordinatoram, tiks piemeklēti pacienti, kas ir ar līdzīgām saslimšanām un spētu vislabāk izskaidrot visus jautājumus un sniegt atbalstu.
Jautājot par to, kas vēršas biedrībā vairāk onkoloģiskie slimnieki vai viņu tuvinieki Ilze atbildēja: “Tie, kas vēršas pēc palīdzības, ir pusi uz pusi, nāk tuvinieki, kuri nezina, kā uzvesties, kā tikt galā, kā palīdzēt saslimušajam. Kā tagad runāt ar cilvēku, kuram ir diagnoze. Bieži vien cilvēki pārstāj runāt vien ar otru baiļu dēļ.”
Jau 2. gadu cilvēkiem ar uzstādītu diagnozi, invaliditāti vai prognozējamu invaliditāti, tiek piedāvātas valsts apmaksātas psihosociālās rehabilitācijas nometnes "Spēka avots". Tās ir bezmaksas un notiks arī šogad. Nedēļas garumā ar dažādu speciālistu atbalstu cilvēkiem tiks vadītas vingrošanas nodarbības un sniegtas konsultācijas par veselīgu uzturu u.c. jautājumiem. Nometnei var pieteikties, zvanot uz biedrību “Dzīvības koks” pa tālr. 67625339.
Otrajā daļā notika praktiska darbošanās, kurā Ilze mācīja divus mezglošanas paņēmienus – veiksmes mezglu un mērkaķa dūrīti. Katram tiks izdalīti 2 striķi – viens garāks un biezāks, otrs nedaudz smalkāks un īsāks. Ar garo striķi visi mācījās veidot mērkaķa dūrīti – tas ir viens no jūrnieka mezgliem, lai varētu labāk krastā izmest tauvu. Beigās iznāk apaļa bumbiņa ar garu striķi galā, kuru var izmantot kā rokturi. Ar smalko striķi tika veidots veiksmes mezgls – tas ir četrkantīgs mezgls ar 3 cilpiņām, kas no tā iziet. Mezglošana sākumā nav tik vienkārša, katram bija nepieciešams ilgāks laiciņš mezgla izveidošanai. Ikvienam beigās sanāca izveidot 2 skaistus mezglus. Iespējams, mezglošana varētu atgriezties kā nodarbība arī biedrībā.
 

Aizvadītas “Dvēseles veldzes dārza 5 gadu jubilejas” svinības

12. jūnijā svinīgā pasākumā “Dvēseles veldzes dārzā” tika atzīmēta sociālās rehabilitācijas un izziņas centra 5 gadu jubileja. Šīs svinības tika rīkotas arī kā pateicība mūsu sadarbības partneriem un ziedotājiem, ar kuru atbalstu “Dvēseles veldzes dārzs” ir kļuvis par skaistu, cilvēkiem ar invaliditāti pieejamu un mierpilnu vidi, kurā izbaudīt lauku vides burvību. Tika aicināti aptuveni 70 visdažādākie sadarbības partneri, atbalstītāji, ziedotāji, palīgi, mūsu draugi, kas 5 gadu laikā ir devuši kādu atbalstu vai praktisku palīdzību tieši “Dvēseles veldzes dārza” attīstībā. Jo 2015.gada 5 jūnijā mēs atklājām šo rehabilitācijas centra dzīvojamo māju, kur cilvēki var palikt arī pa nakti, kur notiek nodarbības visa gada garumā, kur arī sadarbībā ar Liepājas pilsētas Domes Sociālo dienestu tiek nodrošināti sociālās rehabilitācijas pakalpojumi lauku vidē, arī valsts rehabilitācija un citas aktivitātes.
Svinības iesākās ar ekskursiju pa “Dvēseles veldzes dārza” teritoriju, lai parādītu mūsu atbalstītājiem kopīgiem spēkiem paveikto šo 5 gadu laikā. Apskatījām krāšņo Sajūtu parku, kurā šobrīd zied puķes un krūmi, aug ēdamās dobes un čalo strūklaka ar pašdarinātu māla krūzi augšgalā. Pateicībā par mūsu sadarbības partneru ieguldījumu tieši aiz Sajūtu parka ir izveidota Pateicības aleja, kurā pie koka stabiem piestiprināti mazi kurmīši – mūsu labo darbu darītāji, uzņēmumi, profesionāļi un iestādes, kas palīdzējuši mums augt. Katrs viesis atrada savu vārdu vai nosaukumu un iemūžināja šo mirkli fotogrāfijās. Turpinājumā aplūkojām arī Baso pēdu taku, ēku “Laiks mieram”, Galveno ēku, kā arī vēl neuzceltās pirts pamatus un dīķi. 
Pēc ekskursijas devāmies uz svinīgo daļu Apaļajā lapenē, kurā viesiem bija sagatavots muzikāls sveiciens. Mūsu biedri un klavierspēles nodarbību audzēkņi Vladimirs Ļutovs un Oksana Anpilogova bija sagatavojuši muzikālus priekšnesumus. Vladimirs spēlēja savu mīļāko skaņdarbu, taču Oksana spēlēja pašas sacerētu skaņdarbu, kuru papildināja Oksanas dzejas deklamācija nodarbību vadītājas Daces Stieģeles izpildījumā. Pēc biedru uzstāšanās sirsnīgas dziesmas mums veltīja arī Dvēseļu aprūpes kristīgās misijas ansambļa meitenes, varētu teikt, dziedāja Dievam par godu un pateicību arī cilvēkiem, Aigars Bušs dzeju deklamēja.
Turpinot uzkrātās pozitīvās emocijas, biedrības valdes priekšsēdētājs Māris Ceirulis uzrunāja viesus un pateicās mūsu visu vārdā visiem, kuri ir snieguši mums atbalstu. Savā uzrunā viņš teica: “Paldies jums par atbalstu! Jūsu dēļ mēs, cilvēki ar invaliditāti, varam būt šeit, darboties un baudīt šo skaisto vidi!” Bijām sagatavojuši arī pateicības dāvaniņas – nelielas lāpstiņas ar gravējumu no abām pusēm. Vienā pusē – “Dvēseles veldzes dārzs”, otrā – “Darīsim un baudīsim kopā!”, nelielu saldumiņu saldākai dzīvei un grāmatu garīgam piepildījumam. Arī svinību viesi mūs iepriecināja ar skaistiem ziediem, radošām dāvanām, zemeņu un lavandas stādiem, saldā ķirša koka stādu, kas bagātinās mūsu lauku vidi. 
Svinīgās daļas noslēgumā visi cienājās ar sarūpēto svētku mielastu, kuru bija pagatavojušas “Dvēseles veldzes dārza” čaklās darbinieces. Tika apspriestas arī jaunas idejas centra tālākai attīstībai. Sakām sirsnīgu paldies visiem, kuri mūs ir atbalstījuši! Jāpiemin arī tas, ka šis jaukais pasākums nebūtu bijis iespējams bez mūsu ilgtermiņa sadarbības partnera Philip Morris International atbalsta. Daudzu gadu garumā šis uzņēmums ir atbalstījis Liepājas Neredzīgo biedrības darbību, Dvēseles veldzes dārza infrastruktūras atjaunošanu, piemēram, materiālu iegādi pirts būvniecībai, arī dažādu materiālu iegādei nodarbību nodrošināšanai un transporta nodrošināšanai uz Ziemupi. Arī šīs 5 gadu jubilejas svinības tika īstenotas, pateicoties piešķirtajam finansējumam. Facebook jaunumu plūsma

JAUNĀKIE PROJEKTI
NODERĪGAS SAITES


Šī mājas lapa ir veidota ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas finansiālu atbalstu EEZ finanšu instrumenta un Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta ietvaros
un ar Latvijas valsts finansiālu atbalstu no Sabiedrības integrācijas fonda. Par mājas lapas saturu atbild Liepājas Neredzīgo biedrība.