Apakšizvēlne
Aptauja

Liepājā, renovējot ielas, uz ietvēm tiek iestrādātas reljefās vadlīnijas, kuras paredzētas, lai cilvēkiem ar redzes traucējumiem atvieglotu pārvietošanos:

Lasīt aptaujas rezultātus
Kontakti
Adrese:
Ganību iela 197/205 Liepāja,
LV – 3407

Tālrunis:
+371 63431535,
+371 22007874

Fakss:
+371 63407115

E-pasts:
info@redzigaismu.lv,
liepajas_nb@inbox.lv

kartes attēls Apskatīt kartē

Baneri
14.06.2011 Autors: LNB

 „Neredzīgs karavīrs „redz” ar mēles palīdzību”

(no www.guardian.co.uk)
Miniatūra videokamera sūta elektriskos impulsus uz plakanai ledenei līdzīgu sensoru, kurš novietots uz Kreiga Lunberga mēles, lai vizualizētu apkārtējo vidi.
Karavīram, kurš pirms trīs gadiem Irākā, sprāgstot granātai, zaudēja redzi, uzticēts izmēģināt ierīci, kas palīdzēs viņam „redzēt” ar mēli – dos iespēju izšķirt kontūras, lasīt vārdus un patstāvīgi pārvietoties.
Kreigam ir 24 gadi, viņš ir no Liverpūles, redzi zaudēja patruļas laikā 2007.gadā Basrā. Aizsardzības ministrija viņu izvēlējās, lai izmēģinātu jauno aprīkojumu, kas varētu radīt apvērsumu neredzīgu cilvēku dzīvē.
Sensora virsma pārklāta neskaitāmiem punktiem, uz kuriem ierīce BrainPort nosūta informāciju - pārvērš vizuālos attēlus elektriskajos impulsos, kurus „nolasa” ar mēli. Atšķirīgais impulsu spēks un ritms lietotājam ļauj izveidot apkārtējās vides attēlu, kas arī padara iespējamu patstāvīgu pārvietošanos.
Filmētajā materiālā redzams, ka Kreigam rāda lapu uz kuras drukātiem burtiem rakstīts vārds CAT (kaķis). Uz puiša acīm ir melnas brilles ar pietiprināto kameru. Kreigs ieliek mutē sensoru, uz kura virsmas ir miniatūru reljefu punktiņu klājums, un ar mēli to iztausta. Pēc tam uz jautājumu pateikt, kas rakstīts uz lapas, atbild: „CAT”.
 „Sajūta tāda it kā sūkātu 9 voltu bateriju vai sprakšķošu konfekti,” stāsta Lunbergs. „Kamera sūta signālus sensoram uz mēles, jūs varat pateikt ko šie signāli nozīmē, tie smadzenēs it kā pārveidojas kontūrās. Šis ir tikai sākuma variants, bet tā ir iespēja, lai mana dzīve pilnībā mainītos. Es varu samanīt objektus sev priekšā, varu no tiem izvairīties. Agrāk man bija neveikli pārvietoties.”
Aprīkojums un apmācības kopā maksā apmēram 18 000 mārciņas. Geils Polloks, atvaļināts ASV ģenerālis, kas strādāja pie programmas attīstīšanas, stāsta, ka BrainPort sūta informāciju uz apmēram 400 punktiem sensorā, bet lai panāktu skaidrāka attēla ieguvi, ierīce jāpilnveido, lai tā varētu sūtīt informāciju uz 4000 punktiem.


JAUNĀKIE PROJEKTI
NODERĪGAS SAITES


Šī mājas lapa ir veidota ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas finansiālu atbalstu EEZ finanšu instrumenta un Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta ietvaros
un ar Latvijas valsts finansiālu atbalstu no Sabiedrības integrācijas fonda. Par mājas lapas saturu atbild Liepājas Neredzīgo biedrība.