Apakšizvēlne
Aptauja

Liepājā, renovējot ielas, uz ietvēm tiek iestrādātas reljefās vadlīnijas, kuras paredzētas, lai cilvēkiem ar redzes traucējumiem atvieglotu pārvietošanos:

Lasīt aptaujas rezultātus
Kontakti
Adrese:
Ganību iela 197/205 Liepāja,
LV – 3407

Tālrunis:
+371 63431535,
+371 22007874

Fakss:
+371 63407115

E-pasts:
info@redzigaismu.lv,
liepajas_nb@inbox.lv

kartes attēls Apskatīt kartē

Baneri
15.04.2014 Autors: LNB

Stāsta Māris Ceirulis: „Atkal atsākam darbus centrā „Dvēseles veldzes dārzs” Ziemupē. Notiek apkārtnes un dārza sakopšana. Visus ziemas mēnešus celtnieki strādāja pie administratīvās ēkas būvniecības. Priecājamies, ka esam piesaistījuši aktīvu cilvēku, kuram ir liela dzīves pieredze vadošā darbā un gudrība kontaktēties ar dažādiem cilvēkiem. Tā ir Vēsma Cibule, kura no marta līdzdarbojas „Dvēseles veldzes dārza” darbu vadīšanā, organizēšanā, plānošanā, dažādu resursu piesaistē. Viņa dara to, kas ir svētīgs un vajadzīgs, lai kopīgi šo centru izveidotu. Lai jums būtu kurp doties un darboties. Tie, kuri vēlas piebiedroties un braukt pastrādāt, pabūt laukos, laipni aicināti! 
14. martā nosvinējām 20 gadu jubileju Liepājas Neredzīgo biedrības sporta klubam “Ezerkrasts”. Bija atbraukuši viesi no Latvijas Neredzīgo sporta savienības prezidents Kaspars Biezais, pārstāvji no Daugavpils sporta kluba “Elpa”, Artis Lagzdiņš no Liepājas Sporta pārvaldes un Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš. Ieradās arī Saeimas deputāte, Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča, kura minēja iespēju jaunajā finanšu plānošanas periodā piesaistīt līdzekļus sporta zāles renovācijai. Tam nepieciešama diezgan liela summa, iespējams pat miljons eiro. Lai Dievs dod, ka mums tas izdotos. 
Tad vēl tāds ļoti nozīmīgs notikums. 28. martā pie mums ciemos bija labklājības ministrs Uldis Augulis. Pārrunājām dažādas tēmas, arī par subsidētajām darba vietām invalīdiem, kas gandrīz divus gadus Liepājā nebija pieejamas. Viņš izteica domu, ka varētu piešķirt Liepājai papildus finansējumu subsidēto darba vietu izveidei. Runājām arī par sociālo uzņēmumu darbību. Mūsu uzdevums ir panākt, ka cilvēku ar invaliditāti darbs tiktu subsidēts, lai darba devējam būtu reāls atbalsts no valsts. Jo cilvēki ar invaliditāti nevar vienlīdzīgi konkurēt ar veselo cilvēku savu funkcionālo ierobežojumu dēļ. 
Pārrunājām iespējas nākotnē Eiropas fondu līdzekļus ieguldīt neredzīgo biedrību dzīvojamās mājās un administratīvajās ēkās. Šobrīd notiek diskusija par to, ka tajās ēkās, kur tiek nodrošināti sociālie pakalpojumi, varētu ļaut ieguldīt Eiropas naudas. Tas būtu ļoti liels sasniegums, jo tad arī mēs varētu savu ēku savest kārtībā. 
Runājām par universālo dizainu, par nepieciešamību piešķirt normatīvo spēku „Vides pieejamības vadlīnijām cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem”, kuras izstrādājām jau 2011. gadā, sadarbībā ar citām organizācijām un Labklājības ministriju. Par universālo dizainu aizvien vairāk tiek runāts, cilvēku izpratne par šī jēdziena nozīmi – vides, pakalpojumu, produktu un informācijas pieejamība visiem cilvēkiem, tai skaitā cilvēkiem ar invaliditāti, palielinās. 
Iesniedzām Auguļa kungam vēstuli, kurā lūdzam atbalstīt sociālās rehabilitācijas un izziņas centra „Dvēseles veldzes dārzs” darbību, lai cilvēki ar invaliditāti varētu tur braukt un darboties. 
Ir liels ieguvums, ka ministrs bija biedrībā. Viņš visu redzēja pats, teica, ka liels darbs te ieguldīts, ka redzētais viņam palīdzēšot turpmāk cīnīties par atbalstu tieši cilvēkiem ar invaliditāti un arī Liepājas Neredzīgo biedrībai.
"Neredzīgo biedrība ar savu aktivitāti ļoti pozitīvi pārsteidz, cilvēki bez liekas čīkstēšanas, bet ar lielu apņēmību paveikuši tik daudz," sacīja Uldis Augulis pēc viesošanās pie mums.”
 
12. martā Liepājā notika noslēguma konference „Universālais dizains – izaicinājums vai iespēja?”, kurā uzstājās biedrības vadītājs Māris Ceirulis. 
27. martā Liepājas domes deputāti apmeklēja Liepājas Neredzīgo biedrības sporta klubu "Ezerkrasts", kurā apskatīja trenažieru zāli un šaudauna galdu - īpašo galda tenisa galdu cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Domnieki izmēģināja savus spēkus spēlē, pēc tās gan atzīstot, ka Māris Ceirulis ir pārāks šajā spēlē.
 
Pateicoties Liepājas domes Sociālā dienesta piešķirtajam līdzfinansējumam, biedrībā bez maksas ir pieejams pakalpojums „Mūzikas terapija un klavierspēles nodarbības cilvēkiem ar invaliditāti”.  
Mūzikas terapijas pieredze un klavierspēles nodarbības dod fantastisku iespēju atklāt sevī neredzēto, nedzirdēto, vēl neizzināto, un izlaist brīvībā sakrājušos neaptvertos talantus, spējas, emocijas un dvēseles spēku! Lai iesaistītos nodarbībās nav nepieciešama iepriekšējā pieredze vai prasmes mūzikas instrumentu spēlē.
Nodarbības vada Dace Stieģele, mūziķe un sertificēta mākslas terapeite mūzikas terapijā. Konsultācijas notiek ceturtdienās, no plkst. 11.45 līdz 12.30., biedrības mūzikas terapijas kabinetā. Tālrunis: 27069290.
 
Pirms pāris mēnešiem biedrībā viesojās pārstāvji no Latvijas Neredzīgo biedrības Tiflotehnikas nodaļas, kuri atveda pasūtīto tiflotehniku. Ar vienu no viņiem sarunājās Aigars Bušs:
- Pastāstiet, kā jūs sauc un ko dariet?
- Mani sauc Laura Ostrovska, esmu no Rīgas, strādāju Latvijas Neredzīgo biedrības Tiflotehnikas nodaļā, izmēģinu tehniskos palīglīdzekļus. 
- Kas ir Tiflotehnikas nodaļa un ar ko tā nodarbojas? 
- Tiflotehnikas nodaļa nodarbojas ar tehnisko palīglīdzekļu sagādi cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Pieņemam cilvēkus, konsultējam, palīdzam, rādam, stāstam par ierīcēm. Palīdzam atrast vajadzīgo.
- Vai ir pieprasījums pēc tiflotehnikas? 
- Jā, bet ne visa veida. Ir palīglīdzekļi, kas cilvēkiem nav tik nepieciešami. 
- Zinu, ka ir tiflotehnikas vienības, kuras iegādāties var tikai strādājoši cilvēki? 
- Jā!   
- Kāpēc tā?
- Tāpēc, ka valstij nav tik daudz finansējuma, lai šos palīglīdzekļus izsniegtu visiem, kuri to gribētu. Tās lietas ir diezgan dārgas. Tie ir individuālie optiskie palīglīdzekļi, elektroniskās lupas.
- Internetā esot pieejama informācija par tehniskajiem palīglīdzekļiem, kurus iespējams iegādāties? 
- Jā, mūsu mājas lapā www.lnbiedrība.lv, sadaļā „Tiflotehnika” ir viss saraksts. Ir pieejami atskaņotāji un diktofoni, bet jāizvēlas vai nu atskaņotājs, vai diktofons. Mums ir magnetolas, kas pielāgotas neredzīgiem. Ar tām var klausīties radio, atskaņot kompaktdiskus un kasetes, izmantot informāciju no USB zibatmiņas. Piedāvājumā ir pulksteņi gan vājredzīgajiem ar runas funkciju, gan vienkārši pulksteņi ar runas funkciju, gan braila un galda pulksteņi.
- Ko nozīmē pulkstenis vājredzīgiem ar runas funkciju? 
- Tie ir pulksteņi, kas pilda divas funkcijas. Pareizu laiku var apskatīties, jo pulksteņiem ir liela ciparnīca, gan piespiest pogu un noklausīties. 
- Vai jums ir dažāda veida braila pulksteņi?
- Viena veida. Ļoti maz cilvēku izvēlas braila pulksteņus. Domāju, ka galvenais iemesls, kāpēc tos neņem nav tas, ka tie ir smalki, bet cilvēki nemaz nezina braila rakstu. Atnāk klients, mēs piedāvājam, un viņš atbild - es neprotu. 
Vēl mums ir salokāmie spieķi un atbalsta spieķi. Salokamajiem spieķiem šobrīd var izvēlēties gan resnumu, gan garumu, gan uzgali. Dažiem patīk ritentiņi, citiem metāla uzgaļi - tie domāti cilvēkiem, kuri ļoti intensīvi staigā, un sportistiem. Tad ir spieķi ar tādu kā bumbu galā, ļoti iecienīti tieši Liepājā. Garumi ļoti dažādi, sākot no 90 cm līdz 140cm. 
- Ja es rakstu iesniegumu par tehnisko palīglīdzekli un gribu spieķi „ar bumbuli”, vai man tas jāpiemin? 
- Jā, tas ir obligāti! Jānorāda arī savs garums, jo es, redzot tikai cilvēka vecumu, nevaru izdomāt, cik garš spieķis vajadzīgs. 
Piedāvājuma klāstā ir dažāda palielinājuma lupas - ar gaismu un bez. Pagaidām lielākais pieejamais palielinājums ir piecpadsmit reizes, bet lupa ir bez gaismas un diametrs ļoti maziņš. Pārsvarā palielinājums ir no 6 reizēm līdz 15, ar mazāku nebūs, jo tādas lupas var nopirkt jebkurā veikalā. Izvēle ir plaša, bet ja cilvēks grib lupu, viņam tā jāpiemēra. Piemēram, atnāk iesniegums ar lūgumu pēc lupas ar palielinājumu 10 reizes, bet pie mums izrādās, ka vajag tikai 6 reizes. 
Piedāvājam arī programmu mobilajiem telefoniem. Tā ir runājoša programma, kura komentē visas darbības, kas notiek telefonā. Diemžēl šobrīd palikuši ļoti maz telefonu modeļi, kuriem var uzlikt šo programmu. Problēmas rada telefoni ar skārienjūtīgiem ekrāniem. Vecākiem cilvēkiem tie neder, arī jauniem cilvēkiem, kuri praktiski neredz. Telefonus ar pogām nopirkt ir sarežģīti. 
Nākamais - virtuves un ķermeņa svari. Diemžēl, pagaidām ir tā, ja cilvēks grib virtuves svarus, viņš nevar dabūt ķermeņa svarus. Kad būs noteikumu grozījumi, tad šis nosacījums tiks mainīts. Uz virtuves svariem var nosvērt līdz pieciem kilogramiem. Ķermeņa svari ir viens no pirmajiem palīglīdzekļiem, kas „runā” tikai latviski, tie sver līdz 180 kilogramiem. Ir asinsspiediena mērītāji ar runas funkciju latviešu valodā, var izvēlēties arī krievu, lietuviešu, vācu un angļu valodu. Ir krāsu noteicēji ar runas funkciju latviešu un krievu valodā.
- Cik maksā viena tiflotehnikas vienība? 
- Vienreizējā iemaksa 7 eiro un 11 centi par katru iekārtu. 
- Tas ir vienalga vai es ņemu lupu, magnetolu vai krāsu noteicēju? 
- Jā, bet nevarēsi iegādāties vairākas vienādas lietas. Vēl nianse – ja cilvēkam ir trūcīgās personas (un nevis maznodrošinātā!) statuss, tad palīglīdzeklis viņam tiek dots bez maksas. Vēl varu pastāstīt, ka piedāvājam arī specifiskas datorprogrammas. Tās gan tikai strādājošiem vai tiem, kuri mācās - „Magic”, „Javs”. Tās ir gan palielinošās, gan runas programmas. Cilvēki var izvēlēties, kura vajadzīga. Piedāvājam arī braila rakstāmmašīnas. Ceru, ka nākotnē varēsim piedāvāt cukura līmeņa noteicējus, šķidruma līmeņa noteicējus, vēlamies panākt, lai strādājošie cilvēki saņemtu diktofonus.
- Laura, kādā veidā klients, piemēram, no Rēzeknes, var saņemt tiflotehniku? 
- Pilsētu teritoriālo organizāciju pārstāvji, kuriem ir mašīnas un kuri reizi mēnesī atbrauc uz Rīgu, saviem cilvēkiem palīglīdzekļus nogādā paši. Bet, piemēram, uz Daugavpili vismaz divas reizes gadā mēs braucam paši un izdalām. 
- Vai pa pastu nevar pasūtīt?
- Esam par to domājuši, bet tā kā jāaizpilda daudzi dokumeti, jāparaksta līgums, tad šobrīd tas nav iespējams. 
- Vai braucat arī pie kāda mājās? 
- Ja ir pa ceļam, tad dažkārt piebraucam. Vasarā, kad rīkojām braucienu uz Tukumu, vedām vairākiem cilvēkiem uz mājām. Bet tas ir ļoti īpašos gadījumos un pie īpašiem apstākļiem.
- Jūs pirmo reizi esat Liepājas Neredzīgo biedrībā, kāds iespaids?
- Jums te ir ļoti skaisti! Var uzreiz redzēt, ka te tiek domāts par cilvēkiem un viņu vajadzībām. Ir dzeltenie marķējumi, plašums, nav tā, ka var nejauši uzskriet kaut kam virsū. Esmu redzējusi citur, ka par neredzīgiem cilvēkiem, redzes invalīdiem netiek domāts.
- Kāds būtu novēlējums mūsu lasītājiem un klausītājiem? 
- Cīnieties par savu vietu virs zemes! 
- Sirsnīgs paldies par interviju un veiksmi darbā! 
 


JAUNĀKIE PROJEKTI
NODERĪGAS SAITES


Šī mājas lapa ir veidota ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas finansiālu atbalstu EEZ finanšu instrumenta un Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta ietvaros
un ar Latvijas valsts finansiālu atbalstu no Sabiedrības integrācijas fonda. Par mājas lapas saturu atbild Liepājas Neredzīgo biedrība.