Apakšizvēlne
Aptauja

Liepājā, renovējot ielas, uz ietvēm tiek iestrādātas reljefās vadlīnijas, kuras paredzētas, lai cilvēkiem ar redzes traucējumiem atvieglotu pārvietošanos:

Lasīt aptaujas rezultātus
Kontakti
Adrese:
Ganību iela 197/205 Liepāja,
LV – 3407

Tālrunis:
+371 63431535,
+371 22007874

Fakss:
+371 63407115

E-pasts:
info@redzigaismu.lv,
liepajas_nb@inbox.lv

kartes attēls Apskatīt kartē

Baneri
18.04.2011

 ANDIS DZĒRVE – GADA LIEPĀJNIEKS

18. martā Liepājas Olimpiskajā centrā jau tradicionāli notika pasākums "Goda un Gada liepājnieks", kurā tika sveikts arī biedrības brīvprātīgais, vides pieejamības eksperts, SIA „Liepājas Pērkonīte” valdes priekšsēdētājs Andis Dzērve. Gada liepājnieka nosaukumu viņš saņēma par iniciatīvu, ierīkojot pārvietošanās vadlīnijas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām apkārtējā vidē un pilsētas veloceliņa klājumā.
„Gada liepājnieka” apbalvojumam ikviens varēja pieteikt kādu personu, kas izdarījusi ko labu pilsētas un cilvēku labā. Tad speciāli izveidota komisija izvērtēja saņemtos pieteikumus un noteica tos 15, kuri bija saņēmuši vislielāko atbalstu.
 
VIESOJAMIES ANGLIJĀ
Pateicoties Eiropas Sociālā fonda un Sabiedrības integrācijas fonda atbalstam, saņemot finansējumu projektam „Liepājas Neredzīgo biedrības un NVO sadarbības tīkla kapacitātes stiprināšana”, 9 Liepājas Neredzīgo biedrības organizācijas biedri un darbinieki - Aigars Bušs, Māris Ceirulis, Andis Dzērve, Laura Gredzena, Arvils Jākabsons, Nora Liparte, Iveta Mikloviča, Kristīne Petrovica un Sandra Purmale martā viesojās Anglijā.
Tā bija pieredzes apmaiņas vizīte, kuras laikā tika apmeklētas organizācijas, kuras darbojas cilvēku ar redzes traucējumiem labā - Leamingtonas pavadoņsuņu asociācija, Birmingemas organizācija „Fokuss uz neredzību”, Karalienes Aleksandras koledža, Elizabetes Gunn aktivitāšu centrs un Karaliskais Nacionālais institūts neredzīgajiem un Birmingemas Katoļu dienests. Skatījāmies, kā norisinās darbs sociālās rehabilitācijas, nodarbinātības, vides pieejamības jomās un universālā dizaina iedzīvināšanā.
Jā, Anglijā ir pavisam cita kultūra, citas tradīcijas un arī citāda cilvēku attieksme pret daudzām lietām. Valda savstarpēja laipnība, ja kāds kaut kur netīšām pieskaras, pat ne uzgrūžas, tas uzreiz sirsnīgi atvainojas. Nav dusmas un savstarpēju apvainojumu, ja vajag, palaiž kādu pa priekšu un palīdz. Tieši šo savstarpējo attieksmi visi varam mācīties, tas neprasa nekādus līdzekļus, vajadzīga vien vēlme. 

BIRMINGEMAS NEREDZĪGO ORGANIZĀCIJĀ
Birmingemas organizācijā „Fokuss uz neredzību” strādā vismaz 100 darbinieki, kuri sniedz sociālās rehabilitācijas pakalpojumus gan neredzīgiem un vājredzīgiem cilvēkiem, gan cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem. Nodarbības ir līdzīgas tām, kādas piedāvājam arī mūsu biedrībā. Mums jaunums bija t.sauc.„green fingers”, latviski „zaļie pirkstiņi”, nodarbības. Tajās cilvēki ar invaliditāti nodarbojas ar puķkopību un dārzkopību – sēj un stāda puķes, siltumnīcā audzē tomātus un citus dārzeņus. Birmingemā redzējām arī zaļo zonu, kura izveidota līdzīgi mūsu iecerētajam dvēseles veldzes dārzam – vietai, kur mūsu cilvēkiem būtu iespēja pabūt Dieva dotajā, skaistajā dabā, baudīt klusumu, mieru un svētību.
 
RELJEFĀS INFORMĀCIJAS PLĀKSNES
Birmingemā Karalienes Aleksandras koledžā apskatījām no plastikāta veidotas plāksnes, uz kurām ir gan taktilais uzraksts, gan piktogramma.Šīs plāksnes tiek novietotas, piemēram, pie labierīcībām. Un novietotas tā, lai tās var apskatīt arī ratiņkrēslā sēdošie, un ar pirkstiem iztaustīt neredzīgie. Plāksnei apakšā vēl papildus ir arī uzraksts braila rakstā. Šādas plāksnes arī mūsu cilvēkiem palīdzētu orientēties telpās un apkārtējā vidē, kā arī saņemt nepieciešamo informāciju par atrašanās vietu.
Arī mēs vēlamies iegādāties aparatūru, ar kuru izgatavot šādas informatīvās plāksnes. Tad varēsim Latvijā dažādiem uzņēmumiem un iestādēm – poliklīnikām, sociālajiem dienestiem, domēm, bankām, ministrijām u.c. piedāvāt izgatavot informatīvos uzrakstus, lai ikviens cilvēks, arī neredzīgs, varētu patiešām veiksmīgi pats pārvietoties telpās un saņemt nepieciešamo informāciju.
 
VIDES PIEEJAMĪBA
Priecājāmies, ka vide Anglijā ir labi pielāgota visiem cilvēkiem. Piemēram, ietve savienojas ar braucamo daļu nulles līmenī – nav pakāpieni uz augšu un uz leju, krustojumos ir reljefais brīdinājuma ieklājums ar tā saucamajām „pumpiņām”. Tās ir tādas pašas kā reljefajās vadlīnijās Liepājas veloceliņā. Neredzīgais cilvēks, ar kāju sataustot šīs pumpiņas, saprot, ka tālāk sekos vai nu braucamā daļa, vai līmeņa maiņa.
Anglijā gan neredzējām tādas vadlīnijas kā pie mums, kuras pieved pie brīdinājuma vadlīnijas vai apved ap visiem šķēršļiem – kokiem, stabiem un visam tam, kas vēl atrodas uz ietves. Angļiem, tāpat kā mums, daudzviet ir nemarķētās stikla sienas un durvis. Arī mūsu kolēģei gadījās tādās ieskriet, paldies Dievam, viss beidzās labi!
Protams, visur ir dzeltenās līnijas un marķējumi, kuri ļoti palīdz pārvietoties. Dzeltenās līnijas bija arī ielu krustojumos un stūros. Tās vairāk gan domātas autovadītājiem, lai viņi saprastu, kur ir ielas apmale, bet arī vājredzīgam cilvēkam tas ļoti atvieglo pārvietošanos. Ievērojām arī skaņas luksoforus, kas skan un veic savas funkcijas.
 
PALĪGLĪDZEKĻU CENTRĀ
Londonas centrā ir neredzīgo biedrības veikals, kur ir iegādājami visdažādākie tehniskie palīglīdzekļi. Mūs visus viennozīmīgi pārsteidza t.sauc. skeneris - informācijas lasītājs, kas izskatījās līdzīgi ekrānlupai. Zem skenera novieto, piemēram, avīzi, nospiež podziņu, tas noskanē tekstu un nolasa fiksēto informāciju.
Interesants bija pārnēsājamais digitālais palielinātājs, kurš izskatījās kā portatīvā datora ekrāniņš, tikai mazāka izmēra. Ar tā palīdzību ļoti ērti jebkurā vietā lasīt avīzes, grāmatas un citus tekstus, tajā var uzlikt palielinājumu, mainīt kontrastus, nofiksēt kadru un pēc tam aplūkot, kas rakstīts. Šāda palielinātāja cena ir apmēram sākot no 300 lati.
Ievērojām palīglīdzekli, kas saucās "Pen friend" (pildspalva draugs). Tas arī līdzinājās tādai kā resnākai pildspalvai, kurai komplektā bija pievienotas uzlīmes. To lieto šādi – piemēram, uz burciņas ar ievārījumu uzlīmē minēto uzlīmi, tad „Pen friend” ierunā „Zemeņu ievārījums”, uzspiež ar „pildspalvu” uzlīmei un gatavs. Kad nākamreiz Pen friend pārslidinās pāri uzlīmei, uzlīme „runās”: „Zemeņu ievārījums”.
Priecājāmies par speciāliem burku vāciņiem, kuros var ierunāt ko vien vajag. Piespiežot uz vāciņa, ierunātā informācija tiek atskaņota. Aigars bija sajūsmā par nopērkamajām veļas mašīnām, kurās jau oriģināli, nevis kā uzlīmes, iestrādāta informācija brailā par mazgāšanas režīmiem.
 
ATTĪSTĪTA LABDARĪBAS KUSTĪBA
Anglijā cilvēki ir iesaistīti dažādās labdarības kustībās, un viņi ļoti daudz līdzekļus ziedo, lai atbalstītu dažādu sabiedrības grupu vajadzības. Tas veicina labestību un sociālo atbildību. Daudziem neredzīgajiem ir suņi pavadoņi, kuru apmācība un uzturēšana notiek pateicoties tieši ziedojumiem. Arī valsts ar nodokļu politiku atbalsta ziedošanu - ja cilvēks ziedo, viņš saņem nodokļu atlaidi.
Bieži vien organizācijas, pateicībā par ziedojumu, dāvā dažādas piespraudes. Piemēram, kopiena, kas nodarbojas ar vēža slimnieku aprūpi, saviem atbalstītājiem dāvina piespraudi dzeltenas narcisītes izskatā. Sabiedrība redz, ka tās nēsātājs ir saistīts ar šo organizāciju – viņš vai nu ziedo tās vajadzībām, vai varbūt viņš tur strādā, vai arī viņam ir tuvinieks vai draugs, kas slimo ar šo slimību.
Daudzi cilvēki palīdz ne tikai finansiāli, bet arī praktiski, piemēram, pavadot neredzīgo uz trenažieru zāli un kopā darbojoties.
 
NODARBINĀTĪBA
Anglijā valsts neredzīgajiem cilvēkiem, pirms jaunas profesijas apgūšanas, nodrošina sociālo rehabilitāciju. Karalienes Aleksandras koledža Birmingemā ir viena no labākajām mācību iestādēm Eiropā, kurā cilvēki pēc redzes zaudēšanas, atkarībā no savām interesēm un iespējām, var apgūt jaunu profesiju. Galvenokārt jau neredzīgajiem cilvēkiem tiek piedāvāts darbs, kuru var veikt ar datoru, izmantojot JAWS programmu.
Mēs satikāmies ar Džonu, apmēram 55 gadus vecu neredzīgu vīru, kurš arī beidzis pārkvalifikācijas programmu, un šobrīd strādā Muitas un ieņēmumu dienestā, pārbauda nodokļu deklarācijas, aprēķina atmaksājamos nodokļus. No rītiem uz darbu viņu aizved un atved mājās taksometrs – to nodrošina pašvaldība.
Neredzīgie šajā valstī strādā arī par masieriem, nodarbojas ar klūdziņpīšanu. Ļoti daudz ar neredzīgajiem, un cilvēkiem ar cita veida invaliditāti vispār, strādā sociālie darbinieki. Ja pats invalīds ir aktīvs un vēlas darboties, tad sociālais darbinieks palīdz virzīties uz mērķi.
 
VIZĪTE LIETUVĀ
Marta beigās viesojāmies Klaipēdā, lai palūkotu, kādas tur cilvēkiem ar invaliditāti ir darba iespējas. Lietuvā darbojas apmēram 130 sociālie uzņēmumi, kas nozīmē, ka tajos vairāk nekā puse no darbiniekiem ir cilvēki ar invaliditāti. Tieši tas veicina cilvēku ar invaliditāti nodarbinātību. Un Lietuvas valsts atbalsta nodarbinātību, subsidējot atalgojumu. Tā, piemēram, ja darbinieks ir 1. grupas invalīds, viņam valsts maksā 75% no algas, 2. grupas invalīdam - 70%, bet 3. grupas - 60%. Līdz ar to šiem cilvēkiem ir iespējas konkurēt darba tirgū, uzņēmumi ir ieinteresēti ņemt darbā cilvēkus ar invaliditāti.
 
IZMAIŅAS PAKALPOJUMOS
2011. gada 1. janvārī stājušies spēkā grozījumi Invaliditātes likumā. Tie nosaka, ka cilvēkiem ar I grupas redzes invaliditāti, kuri nesaņem kopšanas pabalstu, valsts izmaksā pabalstu asistenta algošanai 10 stundas nedēļā ar stundas likmi Ls 1,20 - kopā mēnesīLs 48, ko finansē Eiropas Savienība.
Ņemot vērā šīs izmaiņas, cilvēki ar I grupas redzes invaliditāti no šī gada 1. janvāra nevar saņemt apmaksātus asistenta pavadoņa pakalpojumus Liepājas Neredzīgo biedrībā notiekošajās aktivitātēs, kā tas bijis līdz šim.
Lai turpinātu jūsu līdzdarbību jau iemīļotajās nodarbībās, kā arī palīdzētu jums nokļūt nepieciešamajās iestādēs, piedāvājam cilvēkiem ar I grupas redzes invaliditāti, kuri saņem pabalstu par asistentu pakalpojumu izmantošanu:
-         transporta abonementu Ls 20.00 mēnesī par 30 stundām Liepājas pilsētas teritorijā, ārpus pilsētas Ls 0,30 par kilometru iekļaujot asistenta pakalpojumu";
-         asistenta pavadoņa pakalpojumus personīgām vajadzībām - Ls 1.00 par stundu.
Pieteikties uz pakalpojumiem varat, zvanot pa tālr. 6 34 31535 vai interesējoties biedrībā. 
 
ŠUVĒJA UN FRIZIERA PAKALPOJUMI
No 7. aprīļa, katru darba dienu no plkst. 9:00 līdz 17:00, biedrībā ir pieejami šūšanas pakalpojumi, biedrības biedriem tie ir bez maksas.
Atgādinām, ka biedrībā pakalpojumus piedāvā friziere, arī šis pakalpojums biedriem ir bez maksas.
 
VASARAS NOMETNE JAUNIEŠIEM
No 15. līdz 19.augustam Priekuļu novadā notiks nometne "Tilts uz veiksmi", kurā aicināti piedalīties jaunieši no 16 līdz 32 gadiem, kuriem ir I, II vai III grupas redzes invaliditāte. Nometnes galvenais mērķis ir motivēt jauniešus ar redzes traucējumiem apgūt piemērotu profesiju, lai spētu iesaistīties darba tirgū.
Nometnē būs gan teorētiskas nodarbības un semināri, gan praktiskas nodarbības. Jaunieši tiksies ar karjeras konsultantu, mācīsies uzrakstīt pareizu CV un motivācijas vēstuli. „Ēnu dienā” gūs ieskatu dažādu profesiju pārstāvju ikdienas darbā. Prakstiski darbojoties, noskaidros sev piemēroto profesiju un pārliecināsies par piemērotas profesijas izvēles svarīgumu.
Tā kā vietu skaits ir ierobežots, lūdzam līdz 1.maijam par pieteikšanos interesēties biedrībā vai pa tālr. 63431535.
Nometne tiek īstenota Eiropas Sociālā fonda un Latvijas valsts finansētā projektā „Sociālās rehabilitācijas pakalpojumu attīstība personām ar redzes traucējumiem Latvijā”, kuru īsteno  Latvijas Neredzīgo biedrība sadarbībā ar Labklājības ministriju.
 
 DIABĒTA BIEDRĪBA AICINA
10. maijā, no plkst. 9:00 līdz 11:00, Liepājas Neredzīgo biedrībā pārstāvji no Liepājas Diabētu biedrības aicina bez maksas  noteikt cukura  un holestarīna līmeni asinīs.
 
SPECIĀLĀ DATORTEHNIKA BIBLIOTĒKĀS
Valsts aģentūra „Kultūras informācijas sistēmas” lūdz paziņot, ka visās 28 Latvijas reģionālajās publiskajās bibliotēkās pieejama šāda speciālā datortehnika cilvēkiem ar redzes traucējumiem:
1.Dators ar palielinātu monitoru (attēls tiek rādīts palielinātā veidā).
2.Monitors ar telelupu. Telelupa ir neliela, pelei līdzīga iekārta, kuru pārvietojot pa tekstu vai attēlu, uz monitora redzams teksts vai attēls palielinājumā.
3.Palielināmā iekārta. Zem tās novietojot atvērtu grāmatu, dokumentu u.c., ekrānā iespējams iegūt attēlu ar palielinājumu no 4 līdz 52 reizēm. Palielināmā iekārta ļauj krāsainu ekrānu skatīt melnbaltā veidā, mainīt teksta fona krāsu, pielāgojot to lietotāja vajadzībām.
Kurzemē šādas iekārtas pieejamas:
Ventspils Galvenajā bibliotēkā - Akmeņu ielā 2,
Liepājas Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā - Zivju ielā 7,
Talsu Galvenajā bibliotēkā - 1. Maija ielā 28,
Kuldīgas Galvenajā bibliotēkā - Vakara ielā 6,
Saldus pilsētas bibliotēkā - Tūristu ielā 3 un
Tukuma pilsētas bibliotēkā - Šēseles ielā 3.
 Bez tam Liepājas un Ventspils Neredzīgo bibliotēkās ir pieejama datortehnika ar programmatūru, kas piemērota neredzīgo cilvēku iespējām, piemēram, klaviatūra ar braila rindu.
 
LNSK „EZERKRASTS” PASĀKUMI MAIJĀ UN JŪNIJĀ
3.maijs    
64 lauciņu dambrete uz atdošanu
10.maijs  
Galda teniss     Galda teniss
17.maijs  
Ātrspēles šahā
31. maijs         
Šaha turnīrs Liepājas invalīdiem un pensionāriem
7.jūnijs
100 lauciņu dambrete - ātrspēle
17. jūnijs 
Stafete
jūnijs
Šaha turnīrs Liepāja - Klaipēda
 


JAUNĀKIE PROJEKTI
NODERĪGAS SAITES


Šī mājas lapa ir veidota ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas finansiālu atbalstu EEZ finanšu instrumenta un Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta ietvaros
un ar Latvijas valsts finansiālu atbalstu no Sabiedrības integrācijas fonda. Par mājas lapas saturu atbild Liepājas Neredzīgo biedrība.