Apakšizvēlne
Aptauja

Liepājā, renovējot ielas, uz ietvēm tiek iestrādātas reljefās vadlīnijas, kuras paredzētas, lai cilvēkiem ar redzes traucējumiem atvieglotu pārvietošanos:

Lasīt aptaujas rezultātus
Kontakti
Adrese:
Ganību iela 197/205 Liepāja,
LV – 3407

Tālrunis:
+371 63431535,
+371 22007874

Fakss:
+371 63407115

E-pasts:
info@redzigaismu.lv,
liepajas_nb@inbox.lv

kartes attēls Apskatīt kartē

Baneri
20.02.2017 Autors: LNB

“Sasmaržojot Ņujorku: neredzīgs vīrs starp pilsētas smaržām un skaņām”

(Frenks Seniors (Frank Senior), gadus sešdesmit piecus vecs ņujorkietis, atpazīst pārmaiņas apkārtējā vidē pēc tās smaržām un skaņām. Viņš stāsta par brīnumu pilno pilsētu. 
No www.theguardian.com 2016. gada aprīļa publikācijas) 
 
Es esmu neredzīgs, bet mans deguns vienmēr pasaka priekšā, kur atrodos. Mans suns un es, mēs dodamies ielās. Mēs ejam pa 125. ielu lejup pa Hjūstonu. Hārlemas smarža tagad ir pavisam savādāka. Tā ir daudz aicinošāka. Te tagad dzīvo citas klases cilvēki. Liekas, ka tā ir pavisam cita pasaule, nekā agrāk.
Mēs ejam pa pilsētu un es dzirdu dažādas apkaimes skaņas - melnie cilvēki mijas ar baltajiem, spāņu izcelsmes ar melnajiem. Es dzirdu valodu skaņas, dažādu tautību ielu tirgotāji, atbilstoši savas kultūras tradīcijām, cits caur citu piedāvā visdažādākās preces.
Melno balsis un balto balsis. Es varu atšķirt pat tās, kurās sajaukušās vairākas rases. Tām balsīm ir īpaša tekstūra, īpaša skaidrība, balss blīvums it kā vēsta - te ir divi vienā. Ir grūti atšķirt, kas ir kas, jo gandrīz katrā pretimnācējā ir daudzu asiņu sajaukums. Nav viegli.
Man patika doties pastaigās uz Elles ķēķi, vienu no Ņujorkas rajoniem, garām dzelzceļam un daudzdzīvokļu namiem, garām cilvēkiem, kuri pieturā spēlē kauliņus. Varēja sadzirdēt domino spēlmaņus un dambretes spēlētājus. Varēja izšķirt, kas ko spēlē. Spāņu izcelsmes cilvēkiem patīk domino. Jūs varat sadzirdēt, kā viņi dauza domino kauliņus - bam, bam, bam. Melnādainie labāk izvēlas dambreti. Dambretes kauliņi  noskrapst pret dēļa virsmu. Skaņas atšķiras.
Esmu dzīvojis šajā pilsētā visu savu dzīvi. Kad Taimskvērs vēl bija padibeņu rajons, noziedznieku pasaules simbols, jau izkāpjot no autobusa pieturā netālu no Hudzonas upes, varēja saost netīrību un samaitātību. Tas nebija rajons, kur tūristiem jāsper savas kājas. Šķebinoša dvaka visapkārt. Taimskvērs bija bīstams. Biedējošs.
Man agrāk piederēja avīžu un žurnālu kiosks 42.ielā. Cilvēkiem patika nākt pie manis, jo viņi zināja, ka es strādāju gandrīz vienmēr. Kiosks bija atvērts dienu un nakti. Tā es iepazinu pilsētu - cilvēkus, viņu labsirdību. Tas tikai no tā vien, ka te biju.
Biju iepazinis švītīgu, jauku angļu puisi. Sāku ar viņu sarunāties, jo man nepatika sēdēt vienam tik agros rītos. Viņš nāca uz šejieni ap sešiem no rīta. Apsēdās ārpusē un dzēra savu kafiju, runājās ar mani, atdeva nupat izlasīto avīzi “The New York Times”. Tā mēs tikāmies trīs mēnešus. 
Kādu dienu es pavaicāju - klau, vai tu spēlē šahu?
Viņš atbildēja apstiprinoši.
- Mēs varētu satikties un uzspēlēt šahu. Kur tu dzīvo?
Viņš atbildēja: “Draugs, es dzīvoju Centrālparka rietumdaļā.”
Likās, ka viņš dzen jokus.
“Kāda ir tava adrese?”, pavaicāju.
“Vai tu zini 65. ielu?”, viņš atbildēja. “Ej pa to, pagriezies pa labi, es būšu uz piektā sola.”
Šis cilvēks bija bezpajumtnieks! Bet viņš smaržoja pēc odekolona, viņš bija tīrs. Jā, tu nekad nevari zināt, ko tu zini. Tas man patīk Ņujorkā.
Kādu dienu es stāvēju uz Medisona un 23.ielas stūra. Sajutu, ka mana suņa galvu kāds pagrūž, lai varētu tikt garām. 
- Ei, tu esi akls vai!?
Gandrīz jau atcirtu: “Ej ka tu…!”, bet savaldījos un atteicu: “Sveiks! Kā tu domā, kāpēc tad man ir šis suns?”  
Nepazīstamais atbildēja: “Ā, tev ir suns! Es arī esmu neredzīgs! Gribēju palūgt, lai palīdzi man šķērsot ielu.”
- Varu palīdzēt. Varu tev palīdzēt šķērsot ielu!
Viņš cieši satvēra manu roku un mēs gājām pāri. 


JAUNĀKIE PROJEKTI
NODERĪGAS SAITES


Šī mājas lapa ir veidota ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas finansiālu atbalstu EEZ finanšu instrumenta un Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta ietvaros
un ar Latvijas valsts finansiālu atbalstu no Sabiedrības integrācijas fonda. Par mājas lapas saturu atbild Liepājas Neredzīgo biedrība.